ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
23.01.2014, Miroslav Mayer

Jak do konce juniorské NOEN extraligy

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Do konce základní části Juniorské NOEN extraligy zbývá už jen šest kol a ve hře je hodně. Tabulka soutěže je nebývale vyrovnaná a záležet může na každém bodu a žádný tým si již nemůže vybrat slabší chvilku. Důkazem vyrovnanosti soutěže je i to, že šest kol do konce základní části mají úplnou jistotu play-off jen první dva týmy. Pojďme se podívat na to, co čeká Jihočechy v boji o play-off a tím i jistotu udržení juniorské extraligy v Českách Budějovicích.

Juniorka by měla být výstavní skříní každého mládežnického klubu. Díky vývoje mládežnického hokeje v České republice to dávno není pravda, ale svůj velký význam tato soutěž stále má a je velmi důležitá pro další vývoj mládežnického hokeje v Českých Budějovicích.

Příznivci budějovického hokeje, či čtenáři webu klubu jistě vědí, že budějovické juniorce se nedaří již dlouhodobě. Před šesti lety hrála juniorka pod vedením Karla Soudka semifinále play-off a byla velice blízko finále. Od té doby hraje juniorka vždy o udržení v soutěži a jednou musela dokonce až do baráže. Před začátkem sezóny se vždy mužstvo motivuje na lepší umístění, ale nikdy se to zatím nepodařilo. U mužstva se vystřídala řada trenérů a docházelo vždy k výměně trenérů v průběhu sezóny. V mužstvu hráli i hráči, kteří hrají extraligu a reprezentovali v mládežnických kategoriích Rousek, Sedlák, Švihálek, Prokop, Plášil, Rob atd.

Letos je situace podobná té z minulých pěti let. Přesto je v něčem jiná. Osudem zkoušené České Budějovice potřebují juniorskou extraligu pro udržení prestiže i kvality svého potěru. Bylo by určitě smutné přijít během roku i o druhou nejprestižnější soutěž v hokeji. Další důležitou věcí je i neuvěřitelná vyrovnanost soutěže a minimální bodové rozdíly mezi soupeři. Navíc hrací systém při lichém počtu účastníků vždy neukazuje tabulku úplně objektivně. Dalším rozdílem je, že letos není v soutěži žádný otloukánek, který by byl jasně poslední. I v případě nepostupu do play-off, byť těsného, bude o tom, kdo bude muset do baráže rozhodovat doslova každý vstřelený gól.

Hrací sytém NOEN extraligy juniorů

Po základní části bude hrát prvních dvanáct týmů spolu nadstavbou část o umístění pro play-off. Zbylých pět týmů spolu sehrají každý s každým dva vzájemné duely a do tabulky se jim počítají všechny, až do té doby získané body. Poslední dva týmy z minitabulky těchto pěti pak budou hrát baráž o udržení v extralize s vítězi Ligy juniorů. Celkem tedy čtyři týmy spolu opět sehrají dva zápasy každý s každým a pouze vítěz bude hrát extraligu juniorů v další sezóně.

Co čeká na HC České Budějovice

Před Jihočechy je ještě pět zápasů. To znamená, že v předposledním kole mají Budějovičtí volno. Do té doby je ovšem čekají da zápasy v Praze, na Slavii a na Spartě. Další tři zápasy odehrají doma a dva navíc v rychlém sledu. Poslední dvě kola se pak odehrají až později a to 14. 2 a 15.2. Ve hře je tedy ještě patnáct bodů, které mohou Jihočeši maximálně získat. Plný počet bodů dává 90% jistotu postupu. Při předpokladu, že hlavní boje se odehrají mezi mužstvy na osmém až sedmnáctém místě. Poslední Kladno má třicet bodů a osmý Liberec třicet devět. Z těchto týmů májí nejvíce odehráno Pardubice, které čekají ještě čtyři zápasy a mají 35 bodů. Nejvíce toho ještě odehraje Olomouc, ještě sedm zápasů a nyní má 33 bodů. Z nejvíce ohrožených týmů se Jihočeši ještě utkají nejprve se Spartou a pak s Mladou Boleslaví a Jihlavou. Navíc s posledními dvěma na svém ledě.

Program HC České Budějovice

24.1 Slavia - HC Č.Budějovice 
25.1 Sparta - HC Č.Budějovice 
28.1 HC Č. Budějovice - Liberec    18.00
29.1 HC Č.Budějovice - Mladá Boleslav 13.00
15.2 HC Č.Budějovice - Jihlava    12.30

Tým trenérů Formánka a Koldy tedy musí hrát za hranicemi svých možností a získat co nejvíce bodů. Ty by se v horším případě nutně hodily i do bojů o baráž. Do zápasů by měl jít tým v plné síle, tedy i s Lubošem Robem, který je v týmu hodně platný a měl by mužstvu pomoci hlavně svými body i zkušenostmi, které získal v dospělém hokeji.

Ve středu večer bude určitě již jasněji o tom, kdo bude blíže záchraně a na koho čekají boje o baráž. Budějovičtí minimálně v posledních dvou zápasech ukázali, že bojují srdnatě a obětavě a dají do zápasů úplně všechno, čeho jsou schopni. Jejich boje by neměly zůstat stranou pozornosti fanoušků, kteří by měli zapomenout na spory s občanským sdružením a přijít povzbudit tým, který musí nutně soutěž udržet. V případné baráži totiž zřejmě bude hrát Hradec Králové a nechat si vzít rok po sobě od tohoto týmu druhou nejdůležitější soutěž by bylo opravu nešťastné.

Aktuální tabulka NOEN extraligy zde.
Sociální sítě

Pan Jiří Kolouch, českobudějovický mistr republiky 1951, přijel z Brna, kde žije, na dnešní besedu. Od 16 hodin v Jihočeském...

Pan Jiří Kolouch, českobudějovický mistr republiky 1951, přijel z Brna, kde žije, na dnešní besedu. Od 16 hodin v Jihočeském...

25. narozeniny dnes slaví obránce Motoru Karel Plášil. Přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a taky úspěchů v našem dresu!...

Za hráče sezony jste zvolili Václava Karabáčka, jehož jméno bude společně se jménem nejlepšího střelce sezony Lukáše Endála...