21.08.2009, Michal Špírek

Mertl znovu vyzrál na Schwarze, pokořil ho potřetí během dvou zápasů

Č. B u d ě j o v i c e - HC MOUNTFIELD má za sebou perné dny, v úterý výhra v Boleslavi, ve čtvrtek vítězství nad německým Kolínem a v pátek na svém ledě znovu se Středočechy. Tentokráte už ale uspěla Boleslav, i přesto, že se opět prosadil Tomáš Mertl. Boleslav tak domácím uštědřila první "regulérní" porážku v přípravě, do této doby padli svěřenci Jana Tlačila dvakrát v prodloužení. „Snad nás porážka nakopne do práce, která je před námi," věří budějovický kouč.
Poprosím nejprve o tradiční zhodnocení zápasu...
Utkání jsme neodehráli tak, jak jsme si představovali. Byla tam spousta chyb. Včera jsme odehráli zápas proti Kolínu a dnes nám chyběla jiskra, soupeři jsme nabídli vítězství.

Viděl jste tedy na týmu únavu?
Neviděl jsem takovou dynamiku, jakou potřebujeme.

Ale se začátkem zápasu a nasazeným tempem jste asi byl spokojen, ne?
Těch deset prvních minut bylo odehráno docela dobře, ale neudrželi jsme to, navíc tam nebyla disciplinovanost a mám dojem, že jsme si mysleli, že už jsme moc dobří.

Využijete přípravu proti zahraničním celkům jako byl Kolín i tak, že vyzkoušíte ve hře nové prvky, které chcete před extraligovými týmy zatím utajit?
Samozřejmě, že v přípravě nové věci zkoušíme, ale rozhodně nechceme nic schovávat. Máme věci, které, když je děláme dobře, se těžko brání, a když je děláme špatně, tak je ubrání i Kolín.

Takže to neprobíhá: "Dneska budete dělat tohle a budete to dělat takhle"?
Ale ano, do každého zápasu máme svou strategii, směřujeme to, říkáme si, co a jak. Ale jak jsem říkal, rozhodně nijak nekalkulujme, protože když splníme co máme, tak se to těžko brání.

Není nakonec dobře, že první porážka v základní hrací době přišla, řekněme, včas?
No… Snad jo. Teď se hodně trénuje a i ta porážka je asi třeba, aby nás nakopla do práce, která nás ještě čeká, abychom byli obezřetnější.

Co říkáte na světelné efekty, novinku v Budvar Aréně. Neodvádí to například pozornost?
Nám se zdá, že je tam moc dlouho tma (smích).

Mezi zápasy točíte pravidelně trojici, čtveřici hráčů. S jakým předstihem se tito hráči dovídají o tom, že v zápase nastoupí, případně nenastoupí?
Je to nepravidelné. Někdy hráče seznámíme s tímto faktem v den utkání, před rozbruslením. Ale někdy máme sestavu danou a hráči už o tom ví několik dní předem. Je to o tom, jak to cítíme, jak to vidíme.

Můžeme o těch hráčích, kteří se střídají nejčastěji, říci, že to jsou ti, kteří bojují o poslední místa v sestavě?
Vůbec ne. To je naše vnitřní záležitost a vždy to děláme podle toho, co chceme vyzkoušet.

Tomáš Mertl byl jedním z mnoha hráčů, který měl v nohách utkání proti Kolínu. A přesto dokázal Marka Schwarze v bráně Boleslavi překonat a dostat svůj tým do vedení. Po Hřebejkově pasu už měl Mertl lehkou pozici. "Štěpán říkal, že mě tušil okolo brankoviště, takže to tam zkusil nahrát. Já se jen otočil po předchozí nahrávce Melichara, kterou jsem tečoval mimo, a Štěpán puk hned vrátil zpět. Já už to měl snadné," komentoval Mertl svou branku. Začátek tak Jihočechům vyšel, stejně jako proti Kolínu, i když proti Němcům to bylo ještě o něčem jiném. "Včera to tam napadalo rychle, ale ani proti Boleslavi nebyl ten začátek špatný. Škoda, že jsme nedali na 2:0, měli jsme přesilovky pět na tři. Poté rozhodčí dal tuto možnost Boleslavi a ta ji využila, vyrovnala na 1:1." První třetina zapsala do kolonky trestů požehnaně hříšníků, rozhodčí nasadil velice přísný metr. "První třetina byla roztahaná kvůli vyloučením. Vyloučení byly dost na hraně, rozhodčí to myslím mohl pouštět více," řekl Mertl svůj názor k tomu, že panty na dvířkách u trestoměřičů potřebovali po třetině řádně promazat.

"Ve druhé třetině, a vůbec po zbytek zápasu, už jsme pak nehráli, co jsme měli," věděl Mertl a potvrdil tak slova svého kouče, kterému se zamlouval také jen úvod zápasu. "Obdržené góly ve třetí třetině byly takové zvláštní, navíc ten včerejší zápas byl možná na konci znát." Dva zápasy ve dvou dnech, kromě play-off pro hokejistu celkem nevídaná věc. Poznal na sobě Mertl únavu? "Já se cítil dobře, abych řekl pravdu," odmítl tuto možnost útočník. Českobudějovičtí jsou v plné přípravě, ze které nastupují k zápasům. "Stále trénujeme, třeba před zápasem není běžné rozbruslení, ale normální trénink." Mertl se svými spoluhráči teď má před sebou volný víkend, dlouho vyhlíženou "metu". "Máme volný víkend, těšíme se, je to poprvé po dlouhé době, co máme sobotu neděli bez tréninku." A poté znovu do hokejového kolotoče. Generace odchovanců Gulaš - Květoň - Mertl se v přípravě dost výrazně prosazuje, znamená to, že nadcházející sezóna bude této trojici patřit? "Doufám, že už to přijde a že se pořádně prosadíme," přeje si šikovný centr. A míří Tomáš Mertl třeba na pozici prvního centra? „Samozřejmě,“ odpověděl Mertl se smíchem a trochou nadsázky.