ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
10.02.2019, Denisa Józsová

CEB - HAV 9:2 - Střelecký koncert a jasná výhra v podání Motoru

Reprezentační přestávka skončila a Motor hrál svůj zápas již netradičně v neděli v Budvar aréně, kde se utkal s Havířovem. A kdo se do arény přišel podívat, rozhodně neprohloupil. České Budějovice vedly po první třetině o dvě branky a po druhé hned o sedm! Nakonec nasázeli Jihočeši 9 branek a připsali si jasnou výhru 9:2. Dvěma góly se na výhře podíleli Lukáš Endál, Cody Bradley a David Gilbert.

Mimo sestavu tentokrát zůstal obránce Martin Jandus, jelikož trenéři se rozhodli hrát na šest obránců. Do branky nastoupil Jan Strmeň, který se celkem pravidelně střídá s Petrem Kváčou. V útoku nastoupil po kratší pauze Jakub Doktor. Naopak mimo sestavu zůstávají z důvodu zranění stále Jiří Šimánek a Miloslav Čermák.

Úvod utkání měli Jihočeši parádní, jelikož se prosadili po jednapadesáti vteřinách! Mitch Fillman posunul kotouč do útočného pásma. Tam ho trefil hokejkou Endál směrem na Gilberta, čímž vyšachoval posledního obránce. Centr první lajny poté poslal pas v ideální moment a nejlepší střelec týmu - Lukáš Endál měl jednoduchou práci - 1:0. I další dobrou možnost měli českobudějovičtí hráči. Pavlin ujel s Doležalem do přečíslení, jenže místo pasu zvolil střelu, která nešla mezi tři tyče. České Budějovice měly jasnou převahu a po necelých sedmi minutách hry to bylo o dvě branky. Zdeněk Kutlák dostal puk od Karabáčka na modré, najel si na vrcholek kruhu a parádní ranou vymetl pavouky v šibenici - 2:0. Na druhé straně se dostal ke střele Dominik Pawliczek, ovšem jeho střelu dobře vytěsnil domácí brankář vyrážečkou. První lajna hrála v první periodě dobře. Dostala se do dalšího přečíslení. David Gilbert to vzal celé na sebe, ovšem branku o pár centimetrů přestřelil. Jihočeši hráli také jako první přesilovou hru. Do dobré pozice se dostal Jakub Babka, ale jeho střela byla sražena do ochranné sítě. Velkou šanci měli také Havířovští v početní nevýhodě. Domácí hráči se totiž nedomluvili, Strmeň vyjel z branky, ale byl obrán o puk. Naštěstí pro domácí zasáhl Martin Heřman v brankovišti a kotouč zastavil. Do dobré pozice se díky skvělému bruslení dostal Václav Karabáček. Gólmana si sice položil, jenže poté zamířil těsně vedle. V největší šanci byla do konce první periody první útoční lajna. Už to vypadalo, že puk padá do brány, ale nakonec skončil těsně vedle. Proběhla ještě série dorážek, avšak ani jedna z nich neskončila v brance. Poté se dostali hosté do přečíslení, ale jejich pokus domácí brankář vyrazil. V dobré pozici se ještě ocitl Doležal, jenž si položil Bláhu, ale poté jeho branku přestřelil. Jihočeši tak šli do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Úvod druhé třetiny se nesl ve značně pomalejším tempu a o něco více práce měl českobudějovický brankář. Poté však přišla přesilovka Motoru, ve které měli domácí obrovský tlak. Martin Novák dvakrát dorážel do prázdné branky, ale jednou se tam objevil beton Bláhy a podruhé obětavý obránce. Jenže stejný hráč poté mířil svou střelu vedle, ta se však odrazila na hůl Lukáše Endála, který bez problémů trefil odkrytou branku a přidal svůj druhý gól v zápase - 3:0. Převahu poté měly znovu České Budějovice. Bradley vyhrál vhazování přesně na hůl Karla Plášila. Ten si popojel s pukem a skvělým pasem vybídl Codyho Bradleyho ke skórování. Domácí hráč s číslem sedm nezaváhal a počtvrté rozvlnil síťku hostujícího týmu - 4:0. To bylo už moc na Ondřeje Bláhu, kterého v brankovišti Jiří Matoušek. Krátce nato si navíc Jihočeši zahráli další přesilovou hru, po které se diváci mohli radovat. Jejich tým totiž nasázel bůra po polovině hry. Lukáš Endál poslal puk na Davida Gilberta, který se nacházel kousek od modré. Opřel se ovšem do puku a jeho parádní rána skončila v růžku Matouškovy branky - 5:0. Početní výhodu si zahrál také Havířov, ale největší šanci v ní měl Milan Dančišin. Ten získal kotouč v rohu hřiště a natlačil se před branku. Dobrým zákrokem ho však vychytal gólman hostí. Následně si zahráli přesilovou hru domácí, kteří jí dokázali využít. V tomto zápase již potřetí. Pěknou kombinací vyšachovali Jihočeši obranu hostí a Zdeněk Doležal se ocitl mezi kruhy, odkud mířil naprosto přesně - 6:0. Na druhé straně se v gólové šanci objevil Dominik Pawliczek, jehož parádním zákrokem betonem vychytal Jan Strmeň. V závěru periody ještě posílal Kotala přihrávku na Tomáše Gřeše, jenž puk vůbec netrefil a domácí brankář nemusel zasahovat. Tak přišel trest, jelikož dvacet vteřin před koncem se znovu trefil Motor. Babka vybojoval kotouč na modré, načež ho poslal na Pýchu. Budějovický obránce zvedl hlavu, nahrál na hůl Codyho Bradleyho, jehož parádní rána na přední tyč rozvlnila síťku již posedmé - 7:0. Motor tedy nasázel v druhé periodě pět branek a šel do kabin s pohodlným náskokem.

Hned na začátku poslední periody si Havířov zahrál přesilovou hru. V té se dostal Lukáš Bednář k velmi dobré střele, ale ta orazítkovala jen tyčku. Bylo to však s faulem domácích, kteří tak hráli oslabení tří proti pěti. Při té dokázali hosté rozebrat Jihočechy, díky čemuž vstřelili svou první branku v utkání. Ondřej Procházka trefil sice jen ze stoprocentní pozice jen tyčku, ale puk se odraizl přesně na hůl Filipa Semana, který dával do prázdné - 7:1. Po velké chybě na druhé straně mohl vstřelit hattrick Lukáš Endál, jenže branku netrefil. Do zajímavé příležitosti se poté dostal Havířov, který ujel do přečíslení tří na jednoho. Rehuš dostal křižný pas, ovšem místo střely ještě nahrával, což se ukázalo jako chyba. Strmeň tedy nemusel zasahovat. Matoušek na druhé straně ano, jenže puk mu propadl. Vhazování v útočném pásmu Motoru sice vyhrál hostující celek, ale pro kotouč si jako buldok šel Martin Novák, jehož střela propadla gólmanovi Havířova mezi rukou a tělem - 8:1. A o pár vteřin později to mohlo být o osm branek. Jakub Babka si objel gólmana, který byl již na zemi a mohl zakončovat. Se střelou však otálel a dostal se za branku, z akce nebylo nic. Po této akci však přišel pro hosty trest v podobě oslabení. České Budějovice využily čtvrtou přesilovou hru v tomto utkání, to se letos Motoru ještě nepovedlo. Martin Novák našel žabičkou Davida Gilberta, který měl před sebou úplně prázdnou branku – 9:1. Druhou branku v zápase mohl přidat Zdeněk Doležal, avšak se svým samostatným nájezdem nenaložil vůbec dobře. Na druhé straně Havířovští přidali ještě branku. Radek Veselý zkusil střelu zpoza obránce, a ta propadla domácímu gólmanovi mezi rukou a tělem do branky - 9:2. Jakub Babka poté šikovně objel branku a mohl zasunout do prázdné. V cestě mu stála tyčka havířovské branky. Na konci měl Motor ještě přesilovou hru, žádná branka již nepadla.

Ohlasy po zápasu

Václav Prospal (České Budějovice): Měli jsme výborný vstup do zápasu. Přestávka v soutěži nám přišla vhod. Kluci byli odpočatí a na soupeře jsme vletěli. Odehráli jsme velmi dobrou první třetinu. Důležité bylo, že jsme ve druhé přidali třetí a čtvrtý gól. Pak už nám to tam napadalo. Jsme rádi za tři body z utkání se silným soupeřem, který nás letos už dvakrát porazil.

Jiří Režnar (Havířov): Z naší strany není co hodnotit. Dva dny se na zápas připravujeme a pak to dopadne takhle. Chystali jsme se na přesilovky soupeře a nakonec jsme z nich dostali čtyři góly. Od poloviny zápasu už jsme byli domácím jen slabším sparingpartnerem.

Sociální sítě

Třetím nejlepším střelcem v jednom zápase nejvyšší soutěže v historii je i českobudějovický Vintíř Němec. Podívejte se na celou...

Obránce Motoru Václav Svach dnes slaví 18. narozeniny. Tak všechno nejlepší a co nejvíc startů a úspěchů v extralize! ??

Před 30 lety zemřel ve věku nedožitých 74 let bývalý útočník Leopold Vávra. V ČB 16 sezon, cca 100 mistrovských zápasů, min. 53...

Obra´nce JAKUB SUCHA´NEK rozebi´ra´, jak se prˇipravuje na novou sezonu nebo co rˇi´ka´ na novy´ forma´t souteˇzˇe. Nejen na to...