06.09.2023, Václav Plachta

CEB - JIH 5:2 - Poslední přípravný zápas zvládl Motor vítězně

ČESKÉ BUDĚJOVICE - BANES Motor České Budějovice přivítal na závěr přípravy účastníka Chance ligy, Duklu Jihlava. Fanoušci si užili hlavně druhou periodu, ve které si pro ně aktéři zápasu připravili hned pět branek. Jihočeši nakonec zvítězili v posledním přípravném duelu poměrem 5:2 a naladili se výhrou na začátek soutěže, při kterém vyráží do Prahy na Spartu.

Neurovnaný začátek zápasu přinášel fanouškům v Budvar aréně převážně náznaky šancí a snaha obou týmů se ubírala hlavně k získání útočného pásma. Na první slibnější příležitost se tak čekalo až do páté minuty, kdy osamocený Hovorka využil volného prostoru, ale střela zápěstím od modré čáry skončila mimo branku Dukly. Jihlavský Beran se tedy v brance poprvé zapotil až po polovině třetiny, kdy se Valský, po nepozornosti hostující obrany, ocitl sám před Beranem, který ale jeho pokus kryl. Po dvou šancích domácích zahrozili konečně také hosté, ale Čachotského samostatný únik mířil vysoko nad břevno. Jedenačtyřicetiletý útočník, který minulý rok odehrál za Motor třiatřicet utkání, byl v šestnácté minutě u zrodu další šance Motoru, kdy na útočné modré byl obrán o puk Harrisem, který se dostal do samostatného úniku. Brankář Beran ale vystihl úmysl kanadského útočníka a dokázal si poradit i s následným pokusem Gulaše z druhé vlny.

V závěru první třetiny dostal Motor možnost přesilové hry, kterou na začátku druhého dějství využít nedokázal, i přes dvě velké šance v jejím závěru. O pár minut později tak dostala početní výhodu Jihlava a ta už dokázala trestat. Šikovu ránu od modré sice dokázal Hrachovina ještě zastavit, ale na střelu Jana Bergera, po přiklepnutí od Bartoše, už neměl nárok a Dukla se tak ve 26. minutě ujala vedení. Vedení hostům vydrželo pouhých šest minut, než vypíchnutý kotouč poslal Kachyňa na Adama Kubíka, který střelou na vyrážečku vyrovnal. Za devětasedmdesát vteřin navíc dokázal Motor skóre otočit! V přesilové hře rozjeli domácí pohlednou akci, na jejímž konci stál Jan Ordoš, který zužitkoval přihrávku Harrise. Ani domácím ale dlouho vedení nevydrželo a čtvrtou branku za třetinu přidal Tomáš Čachotský, který obešel obránce Pýchu a nekompromisně pod víko vyrovnal. Gólovou smršť v prostředním dějství uzavřel ve 37. minutě Dominik Simon, který stejně jako Ordoš, zakončil nikým nehlídaným z předbrankového prostoru po přihrávce od Harrise.

Poslední třetina nabídla hned z kraje šanci Jihlavy k vyrovnání, ale jak Kolářovu střelu, tak i následnou dorážku Hrachovina pokryl. Úvodní tlak hostů Motor postupně otupil a sám si začal tvořit slušné šance, přičemž v té největší pomohla brankáři Beranovi tyč po teči Tomáše Chlubny. Tíženou čtvrtou branku nakonec přinesla až přesilová hra, když v 54. minutě Ordoš nabil Pavlu Pýchovi na střelu a ten propálil vše, co mu stálo v cestě. Prosby fanoušků o pátou branku domácí nakonec vyslyšeli, když se devětatřicet vteřin před koncem prosadil Jakub Valský Jihočeši tak zvítězili v posledním přípravném duelu nad jihlavskou Duklou 5:2 a naladili se výhrou na začátek soutěže, při kterém vyráží do Prahy na Spartu.

Ladislav Čihák (Motor, pro Českobudějovický deník): "Nebylo to vůbec lehké. Na utkání jsme se dobře připravovali a řekl bych, že jsme nic nepodcenili. Ale vstup do zápasu a první třetina tomu vůbec neodpovídaly. Nešly nám nohy, prohrávali jsme souboje, vázla rozehrávka. S tím jsme nebyli spokojeni. Náš výkon byl diametrálně odlišný od toho, jaký jsme podali v neděli proti Oulu. Respektujeme každého soupeře a nebylo to vůbec jednoduché utkání. Jihlava velmi dobře bruslila a jsme rádi, že jsme doma poslední a těžký zápas před startem extraligy dotáhli do vítězného konce."

Viktor Ujčík (Dukla): Myslím si, že příprava proběhla tak, jak jsme si představovali. Ty zápasy splnily to, co jsme očekávali a to znamená, že jak ty pozitivní, tak i negativní věci, které budeme chtít odstranit z naší hry do soutěže. Dneska zápas dopadl tak, jak dopadl. Soupeř dokázal využít naše chyby a dal nám z toho hnedka góly. Na druhou stranu si zase myslím, že jsem tam měli spoustu dobrých věcí. První zápas nás čeká ve Znojmě, se kterým jsme hráli dva přípravné zápasy. Oba jsme zvládli ale víme, že liga je něco jiného a bouřlivé prostředí ve Znojmě požene domácí dopředu. Myslím si, že jsem se na to nachystáni dobře a aspoň už víme trošku, co od soupeře čekat. Chceme ho určitě zvládnout a mít úspěšný start do sezony.