14.02.2024, Josef Hnidzik

CEB - KOM 1:2 - Motor v retro zápase těsně podlehl Kometě

Desetidenní reprezentační pauza je minulostí a návrat extraligového kolotoče přinesl před Motor pořádnou výzvu. Na jih Čech přijela brněnská Kometa a Budějovičtí toužili svého velkého konkurenta v boji o elitní čtyřku porazit a prodloužit tak úspěšnou domácí bilanci s tímto soupeřem. Zaplněná Budvar aréna viděla tuhý boj, ze kterého odcházejí smutnější domácí hráči. Jediným střelcem Jihočechů v zápase byl Adam Kubík.

Českobudějovický lodivod Ladislav Čihák již mohl pro speciální retro zápas s Brnem, věnovaný mládežnickým mistrům republiky z roku 1964, počítat s kapitánem Milanem Gulašem, kterého před reprezentační přestávkou trápilo lehčí zranění, kvůli němuž vynechal tři předešlé souboje. Návrat do sestavy po jednozápasovém distanci za zákrok na plzeňského Tima Söderlunda hlásil také Martin Beránek. Největší comebeck si však domácí trenérské duo připravilo do čtvrté formace, kde se po boku Lukáše Vopelky a právě Beránka představil Lukáš Pech. Velezkušený útočník se v soutěžním zápase objevil poprvé od 15. kola, kdy si v Olomouci způsobil nepříjemné zranění kotníku.

Do úvodního dějství vstoupila lépe hostující Kometa, již ve druhé minutě vybídl obránce Kaňák svou přihrávkou k zakončení Steva Mosese. Američana ve službách Moravanů však vychytal Dominik Hrachovina. Počáteční tlak Brňanů utnulo vyloučení Tomáše Vincoura a Jihočeši dostali k dispozici první přesilovou hru. V ní se v zajímavé pozici objevil Jáchym Kondelík, ale střelou z levého kruhu Furcha nepřekonal. Početní výhoda hráče domácích nakopla a byl to právě brněnský Dominik, který měl mnohem více práce. Nejvíce se strážce hostující branky zapotil zkraje 11. minuty, kdy ho jedovatou střelou prověřil Valský. Motor i nadále držel útočné pásmo a po několika vteřinách se před Furchem objevil zcela volný Martin Hanzl, ale ani ten si střelou mezi betony na výborného hostujícího brankáře nepřišel. Budějovice hýřily aktivitou, blízko prvního gólu byl o chvíli později Brant Harris, ale i on na Furchovi ztroskotal. Motor byl i nadále aktivnějším celkem, ale mohl to být on, kdo do kabin odcházel s gólovým deficitem. Při další přesilové hře totiž hosté ujeli do přečíslení 2 na 1, Marek Ďaloga vzal všechno na sebe, pozorného Hrachovinu, který měl v první třetině pouze pět zákroků, prostřelit nedokázal. První třetina tak žádnou branku nenabídla.

Prostřední část střetnutí nabídla mnohem zajímavější průběh. Lépe do ní vstoupilo Brno, v dobré možnosti byl po přihrávce Kohouta faulován 19letý Jan Ekrt. Největší šanci v následné početní výhodě hostů si ale vypracovali domácí. Furch za svou brankou nezachytil skákavý kotouč, toho se zmocnil Lukáš Vopelka a přesnou přihrávkou našel spoluhráče Jana Ordoše, který jen těsně minul branku. Hrál se otevřený hokej se šancemi na obou stranách. Nejprve se Mikuláš Hovorka krásně uvolnil a předložil puk na zadní tyč úplně volnému Adamu Kubíkovi, ten ale hokejku nenastavil ideálně a kotouč mezi tři tyče neusměrnil. Na druhé straně se ve slušné pozici objevil Andrej Kollár, jehož střela zamířila pouze do Hrachovinovy masky. Skóre se tak změnilo až ve 31. minutě. Budějovičtí tou dobou hráli ve čtyřech z důvodu vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě. Daniel Gazda spíš pouze nahazoval puk před Hrachovinovu branku, domácí brankář toho ale moc neviděl a trajektorie kotouče skončila až v síťce za jeho zády. Opařený Motor vzápětí inkasoval podruhé. Jakub Flek z rohu kluziště našel ideálně najetého Marka Zaťoviče, jenž se z bezprostřední blízkosti nemýlil a poslal Brno do trháku. Ve 35. minutě mohlo být sníženo. Agilní Milan Gulaš se natlačil až před Furcha, kotouč se odrazil na hůl Jana Ordoše, ovšem nejlepší střelec Motoru obrovskou šanci nevyužil. Překonat vynikajícího Furcha se povedlo až v poslední minutě druhé třetiny Adamu Kubíkovi, který v přesilovce využil Štencelovy pobídky a s pomocí jemné teče brněnského obránce poprvé rozradostnil většinu fanoušků v Budvar aréně. Motor to v závěru třetiny ještě zkusil, pár vteřin před druhou sirénou měl gól na holi po Hovorkově přihrávce obránce Doudera, puk však za Furchova záda dostat nedokázal.

Poslední dvacetiminutovka dlouhou dobu nabízela stejný obrázek. Brno kontrolovalo dění na ledě a samo mělo několik příležitostí navýšit skóre. Jan Ščotka se snažil objet Hrachovinovu klec, ovšem své sólo zakončit nedokázal. Ve 47. minutě se do svého druhého úniku v zápase dostal obránce Ďaloga, i druhý vzájemný souboj se slovenským obrem Hrachovina zvládl na jedničku. Domácí kontrovali po ose Pech - Vopelka. Pokus druhého jmenovaného však Furch dokázal vytěsnit. A když 54. minutě Andrej Kollár neprostřelil Hrachovinu, umožnil domácímu Motoru spustit očekávaný závěrečný nápor. Nejblíže vyrovnání byli českobudějovičtí hokejisté čtyři minuty před koncem. Část Budvar arény už byla na nohou, když se Ordošova střela otřela o boční síť. Puk zůstal volný za brankou, čehož si všiml Kondelík, jeho bekhendový pokus proletěl brankovištěm k Milanu Gulašovi, který trefil jen vracejícího se Furcha. Domácí střídačka si chvíli poté vzala oddechový čas. Budějovická šestice mačkala bránící se Brno v jeho obranném pásmu. Blízko vyrovnání byl znovu Jan Ordoš, krásnou kombinaci ale úspěšně zakončit nedokázal. Kometa tak těsné vedení uhájila a z jihu Čech veze důležité tři body.

Jiří Hanzlík (Motor): „Zápas bych rozdělil na dvě části. Do stavu 2:0 pro soupeře nám chyběla fyzická složka, neměli jsme pohyb. Od poloviny zápasu už to bylo v pořádku, i když nám hosté po několik chybách odjeli. K první čtyřce se vždycky přiblížíme, ale v důležitých zápasech nám pořád něco chybí. Ať už je to zkušenost, nebo hokejovost.“

Jiří Otoupalík (Kometa): „Jsme velice spokojeni. Utkání jsme odmakali, dobojovali. Bylo to podpořené velice dobrým výkonem celého mužstva a především brankáře Furcha. Za tři body jsme moc rádi.“