13.10.2004, Tomáš Kučera, Milan Dvořák

CEB - OLO 9:0 - Desátý nepřišel, ale divákům to nevadilo

Budějovičtí hokejisté předvedli hrstce věrných fanoušků skutečný brankostroj, během dvou třetin dokázali nasázet hostujícímu celku devět branek, jednu krásnější než druhou. Václav Prospal si připsal do statistik dvě branky a asistenci a opět prokázal, že je hráčem světových kvalit. Jihočeši tak zakončli první čtvrtinu soutěže na špici prvoligové tabulky!
Poslední utkání první čtvrtiny soutěžě přivedlo do bran Budvar Arény hokejisty z Olomouce. Ti posléze předvedli dvě posily ze zámoří, ale také dvě tváře své hry. Se stejným kalibrem, tedy dvěma zámořskými esy, vyrukovali i Jihočeši a skvělé duo Prospal - Dvořák jako vždy nenechalo nikoho na pochybách o tom, kdože to nemá v první lize konkurenci.

První dějství bylo jasně nejvyrovnanější. Hosté se pokoušeli Jihočechy zaskočit a drželi Cháberu v pozornosti neustále rychlým přechodem do útoku. I tak si ale více šancí vytvářeli domácí. Při první přesilovce napřáhl od modré Kotaška, ale jeho bomba břinkla jen o tyč. Následoval faul na Hřebejka a dvojnásobná přesilovka, ovšem využívání této výhody nebylo v první třetině ještě na výši. Největší šanci první třetiny tak neproměnil Hřebejk, kterého lahodně nalezl s nezměrnou chutí hrající hračička Dvořák křižnou přihrávkou. Nutno podotknout, že Hřebejk byl tísněn, a odkrytou klec netrefil právě proto.

Ještě zkraje druhé třetiny byli hráči z kraje syrečků nebezpeční, ale Brendlův příklep jistý Chábera kryl a nerozhodil ho ani skutečně nepěkný atak "Američana" Svobody, kterého důrazně uklidnil Jindra. Při hře ve čtyřech, kdy oba předchozí kohouti (nikoli olomoučtí) seděli na samotce, nejprve po fantastické kličce přihrával Dvořák úplně naslepo Prospalovi, ale ten nezakončil dostatečně důrazně. Krátce na to se ale už zahřmělo. Bělohlav vyhrál buly, Kotaška posunul na Gýnu a jeho nahození po tečích Bělohlava a Šimánka skončilo za Vojtkem - 1:0. Tentokrát si domácí dali pozor a nezopakovali chybu z minulého domácího utkání. Místo okamžitého inkasování naopak přidali hned druhý gól. Kotaška našel nabrusleného Šimánka, ten ujel obránci a Vojtka nachytal na švestkách svou přesnou mezibetonážní sondou - 2:0. Tento moment přinesl na hokejky Českobudějovických netušený klid a následovaly další velmi pěkné akce. Šimánek se natlačil před Vojtka podobně jako při své brance, tentokrát udělal olomouckému brankáři kličku, ale nestačil puk zasunout do odkryté brány. Následovalo vyloučení Jančaříka, ale rozjetí Jihočeši se předvedli i v oslabení. Kropáč rozkmital své rychlé nohy, předjel svého obránce, vybojoval na něm puk a zpoza branky našel úplně volného Prospala. Ten zcela neatakován, poté co se hostující přesilovková formace neobtěžovala ani vrátit, vykoupal Vojtka ve sněhu v brankovišti a pohodlně vsítil branku - 3:0. Rozezlený Vojtek odjel na střídačku a po cestě zle vyčinil všem svým spoluhráčům. Hosté ještě mohli vykřesat naději, ale Karného příklep krásně vykopl z branky ležící Chábera. Co následovalo vzápětí, to ze strany hostujících obránců snad ani nebylo hodno první ligy, Šafařík si na modré šlápl na puk, v pádu porazil vracejícího se kolegu a Musil stihl potlačit úsměv a pověsil puk do šibenice branky prokřehlého Petra Svobody - 4:0. Do konce třetiny už vládli utkání jasně domácí a jen přemíra snahy tomu zřejmě chtěla, že se už skóre neměnilo.

Ve třetí části už bylo na ledě jen jedno mužstvo a ne proto, že by Olomouc nenastoupila na led. Domácí vytrvale útočili, ale své šance neproměnili Lála a Musil, a tak ještě z posledních sil zahrozila Olomouc. Teč Najdka a samostatný nájezd Jaroslava Svobody kryl dvěma překrásnými zákroky mladík v domácí brance, který přesvědčil, že ze své koncentrace nepolevil ani o píď. Pak přišla hloupá pasáž hostujícího celku, který se několika zcela zbytečnými a nic neřešícími fauly postavil do role obětního beránka. V tomto směru dominoval zejména brankář Petr Svoboda, který nejprve zcela nesmyslně posunul branku, když kolem něj vůbec nikdo nebyl a posléze před zraky rozhodčího podrazil kolemjedoucího Hřebejka tak okatě, že odpuštění stran muže v pruhovaném bylo rovno utopii. Předlouhá přesilovka pěti proti třem pak už přinesla své ovoce. Nejprve Květoň šikovně tečoval střelu Gýny - 5:0. Následně Dvořák napřáhl tak silně, až bylo s podivem, že jeho projektil vůbec zastavila síť - 6:0. Domácí si ve dvojnásobné přesilovce neodpustili ani jednu do očí bijící chybu, kdy jim ujel Brendl, ale v nájezdu si na něj opět počíhal bezchybný Chábera. Následovaly další branky v síti Petra Svobody, který působil v brance dost odevzdaně, ostatně stejně jako jeho spoluhráči v poli. Prospalovu přihrávku si srazili do branky hosté sami, Hřebejkovu střelu po skvělé práci Prospala za brankou chytat nešlo a hřebíček do rakve přidal krásným bekhendem, který lízal břevno, Lála - 9:0.

Skromná návštěva si třetí třetinu vyloženě užila a všechny akce domácích provázelo bouřlivé ohodnocení. Domácí hokejisté dali svým nejvěrnějším jasný signál, že není třeba litovat prošvihlého reprezentačního fotbalového zápasu v televizi a svým výkonem dali vědět ostatním, že příští středu stojí za to jít na hokej. Jan Chábera nedostal branku už úctyhodných 153 minut!

Jaroslav Svoboda
Josef Jandač (České Budějovice): Já jsem samozřejmě maximálně spokojen. Trochu jsem se bál, aby se neopakovalo to trápení z předchozích utkání, kdy jsme neproměnili velkou spoustu šancí a dnes to zkraje vypadalo trošku podobně. Naštěstí ve druhé třetině nám to tam napadalo a třetí třetinu už jsme hráli v úplné pohodě. Jsem rád, že jsme navázali na výborný kolektivní výkon z Chomutova a opět hrály dobře všechny pětky. Pochválit musím i Cháberu, který neměl jednoduchou pozici, ale dokázal se koncentrovat na každý zákrok a podruhé za sebou udržel čisté konto, takže jen tak dál.

Kamil Přecechtěl (Olomouc): Přijeli jsme do Budějovic uhrát co nejlepší výsledek, což se nám vůbec nepodařilo. Dobře jsme odehráli pouze první třetinu, kdy jsme několikrát jeli v přečíslení, ale nedokázali jsme důrazně zakončit. O všem rozhodlo pět minut ve druhé třetině, kdy jsme dostali čtyři góly, z nichž jsme na tři sami nahráli a víceméně jsme se porazili sami. Hráči si asi po první třetině mysleli, že tady mohou hrát otevřenou partii a nepokračovali ve hře z úvodu a na to jsme doplatili.