28.01.2006, Roman Šperňák

Dorost: CEB - SPA 3:6 - Stejně jako A-tým i dorost Sparty si odváží dva body

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ani třetí vzájemný zápas mezi Spartou a Českými Budějovicemi nepřinesl nic nového a stejně jako ve dvou předcházejících i v tomto mladíci z jihočeské metropole Pražanům podlehli. Svěřenci trenérské dvojice Karel Soudek - Václav Červený sice dokázali dvakrát rychle odpovědět na vedoucí branky soupeře, ale dva inkasované góly během pěti minut prostřední části jim zlomily vaz a Českobudějovičtí tak nepotvrdili skvělé čtvrteční vítězství, které vybojovali na pardubickém ledě.
Domácí nabuzení vydřeným vítězstvím v Pardubicích vstoupili do utkání lépe. I když jako první vystřelili Středočeši, vzápětí se ocitli pod tlakem a dlouhá série šancí gradovala pokusem Ondřeje Ťoupala, jenž stál sám mezi kruhy a svou střelu nasměroval jen pár centimetrů vedle tyčky. Aktivita na straně jedné slábla a na té druhé se hosté poprvé dostali na delší dobu do útočné třetiny a dali Jihočechům lekci z produktivity. Druhý útok zamotal hlavu všem bránícím hráčům a Sladký se dostal prakticky až před Klestila, kde ještě posunul puk lépe postavenému Fialovi, pro něhož už nebyl velký problém dostat kotouč za gólmanova záda. Úvodní gól zápasu odstartoval divokou přestřelku, jejíž účet se nakonec zastavil na devíti brankách. Svěřenci trenérů Soudka a Červeného odpověděli velice rychle. Ondřej Ťoupal nejprve dvakrát prověřil Michalce v bráně, aby v zápětí svůj třetí pokus proměnil. Z prostoru pro vhazování se dostal ke střele a neposedný touš nasměroval přesně mezi betony brankáře. – 1:1 Tímto vyrovnáním však brankostroj neskončil. Ve vlastním oslabení ujel po levém křídle Pacovský a tvrdou a přesnou ranou nedal Klestilovy šanci a zároveň ukázal, co dnes bude na českobudějovickou oporu platit. – 1:2 I z toho druhého úderu se „červenobílí“ dokázali vzpamatovat a v pokračující přesilovce nejprve netrefil Rezek zcela prázdnou branku, ale v zápětí Feferle zvedal ruce nad hlavu, protože přes spoluhráče Heindla se puk dostal až k němu a on ho z úhlu uklidil tam, kam měl. – 2:2. Úvodní třetina tedy skončila divokým skóre 2:2.

Prostřední část hry se ukázala jako zlomová, protože v rozmezí 22. a 27. minuty vstřelili Sparťané dvě branky a na tento trhák nebyl domácí tým schopný adekvátní odpovědi. Nejprve si Fiala najel do útočného pásma a přesnou a tvrdou ranou zapěstím nedal gólmanovi šanci – 2:3 Na tuto situaci se snažil odpovědět kapitán Ferebauer, ale z prakticky totožné situace nastřelil jen tyčku, a proto znovu kontrovali borci v „rudém“. V početní výhodě zakombinovala přesilovková eskadra tak důkladně, až se před Klestilem objevila samotná dvojice Kafka – Slaba a druhý jmenovaný skóroval. – 2:4 Domácí nemohli dlouho najít recept na soustředěnou obranu svého soka, a když to nešlo kombinačně, rozhodl se Bíza projít samostatně mezi obránci a v pádu zamířit přesně mezi Michalcovi betony. Jeho reakce byla pomalejší než rychlost puku, proto to bylo znovu pouze o jediný gól. – 3:4 Tento stav však nevydržel dlouho a dvě a půl minuty před koncem prostřední třetiny ujel dnes velice aktivní Pacovský a po přesně provedeném bekhendovém blafáku se mohl radovat z již druhé vstřelené branky v tomto zápase. – 3:5 Znovu odrazil své mužstvo na dvoubrankový rozdíl a dal tak svým spoluhráčům potřebný klid do závěrečné fáze hry.

Poslední dějství již mnoho hokejové krásy nepřineslo a necelá stovka diváků v ochozech sledovala pouze křečovité snažení o vstřelení gólu v podání domácích hráčů. Ti se vyjma Ježkova průniku zakončeného těsně vedle branky k ničemu nedostali a jelikož nedokázali dostat puk do prázdné branky ani po chybě Michalce, který si odjel lovit puk kamsi k mantinelu mezi dva protihráče a nechal svou klec naprosto nestřeženou, udeřil znovu soupeř a definitivně rozhodl zápas. Kafka si v 56. minutě poradil s celou obranou a opět zápěstím přesně zamířil a stvrdil tak poměrně vysoké a hlavně zasloužené vítězství svého týmu.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: Bohužel jsme dnes nezopakovali velmi dobrý výkon z Pardubic.Už tam jsme hráli na malý počet hráčů a ta únava, kterou hráči nedokázali během necelých dvou dní vstřebat se v dnešním zápase promítla. Hráči se nedokázali koncentrovat především v obranné a všichni, včetně brankáře Klestila dnes nepodali ve hře dozadu standardní výkon. Tohle byli chyby, které nám bránili dotáhnout utkání do vítězného konce. Sparta byla dnes lepší a my jsme nebyli schopni, stejně jako celou sezónu, na ni najít recept.

Karel Holý, trenér HC Sparta Praha: My chceme udržet druhé místo v tabulce a k tomu potřebujeme sbírat body všude a dnes si myslím, že jsme vyhráli zcela zaslouženě, čemuž odpovídá výsledek a odpovídal tomu i průběh zápasu.