ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
30.12.2005, Tomáš Zetek, Roman Šperňák

CEB-LIB 4:2 - Na závěr roku vydřené vítězství

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hokejisté z jihočeské metropole dokázali vytěžit ze dvou "mezisvátečních" zápasů čtyři extraligové body, když remizovali v Litvínově a v předposledním dni v roce doma pokořili Bílé Tygry z Liberce. Dvěma brankami zavelel k plnému bodovému zisku zkušený útočník Petr Sailer, když se nejprve trefil ze hry a následně proměnil i trestné střílení.
Na jih Čech přijel druhý tým tabulky z Liberce a už od začátku zápasu bylo jasné, že slušně zaplněná Budvar Aréna uvidí úplně jiný zápas než ten minulý s karlovarskou Energií. Bílí Tygři chtěli bodovat naplno a hlavně chtěli hrát hokej. Od úvodního buly běžela hra ve velice slušném tempu a vlastně za třicet minut čistého hrubého času již oznamovala siréna přestávku. Hokej se hrál velice svižný a rozhodně nebylo k vidění přehnané množství zakázaného uvolnění a o plynulosti svědčí i nízky počet šestnácti vhazování za celou dvacetiminutovku. Puk se objevoval každou chvíli na jiné straně kluziště a ani brankáři se rozhodně nenudili, i když střely, které na ně létaly, nebyly z řady těch úplně stoprocentních. To nebyla ani ta z minuty desáté, ale stejně se domácí ujali vedení. Hnilička působil v úvodu zápasu velice rozpačitým a nesoustředěním dojmem a první i druhý gól padl na jeho bedra. Sailer se prosmýkl po hrazení kolem modrobílých obránců a z velice ostrého úhlu se snažil nahodit na Hniličku. Ten nedokázal včas utěsnit prostor u své levé tyčky a kotouč propadl za brankovou čáru. – 1:0 K Českobudějovickým se konečně přiklonilo štěstí, jenž jim v posledních zápasech chybělo. O minutu později se pak do první velké „tutovky“ dostal hostující čtvrtý útok a Pabiška byl blízko vyrovnání, ovšem dnes toho velké množství pochytal Roman Turek. Hra se po trochu uklidnila a v 16. minutě znovu zaúřadoval Hnilička. Michal Hudec zabojoval a dojel zdánlivě ztracený kotouč, nahodil si ho o zadní plexisklo, kde Hnilička neudržel ani puk, ani domácího útočníka. Při návratu do branky se srazil s vlastním hráčem a následně si srazil betonem Hudcovo nahození zpoza brány do vlastní sítě. - 2:0 Hostující hráči však nesložili zbraně a hodně vidět byl dnes právě čtvrtý útok. Před koncem třetiny se výbornou střelou z prostoru mezi kruhy prezentoval Pabiška, ale červenou jí vystavil Turkův semafor. Hned vzápětí ještě gólmanovo rameno zastavilo střelu Víška z úhlu a šlo se do šaten.

Prostřední část otevřel svou střelou Bělohlav, kterého nesobecky poslal do šance skvělou přihrávkou Hübl, i když už sám byl ve slibné střelecké pozici. Paradoxně, když se Severočeši vytáhli z obranné ulity, inkaslovali. Vak dokázal ujet obráncům a ti ho v jasné šanci zastavovali pouze za cenu faulu a rozhodčí Turčan nařídil trestné střílení. Zodpovědnost na sebe vzal kapitán týmu Petr Sailer a zamířil přesně mezi Hniličkovy betony. – 3:0 zdálo se, že je hotovo, ale opak byl pravdou. Hosté již neměli co ztratit, a proto se vrhli do útoku. Do průběhu hry zasáhl i hlavní rozhodčí, který za druhou a třetí třetinu rozdal devatenáct malých trestů a jeden desetiminutový pro Jana Tomajka. Přesilovky dnes nebyly doménou ani jednoho mužstva, hostům však pomohli k tomu, aby se dostali více do hry. Dát branku mohl již Petr Šachl svojí tečí Jirušovy rány, ale Turek ještě držel čisté konto. To neudržel v minutě jedenácté, kdy Richter zavezl puk do třetiny, předložil ho Leoši Čermákovi mezi kruhy a ten nechytatelnou pumelicí snížil. – 3:1 Více se přiblížit vyrovnání mohli Liberečtí v následné přesilovce čtyř proti třem. Vody před Turkem čeřil především exbudějovický Petr Šachl a jeho střela, která měla parametry gólové rozvlnila pouze boční síť, i když už jí většina Arény viděla v brance. Tvrdou střelu ukázal i Richter, a protože se neprosadil ani Harant svým nájezdem na Hniličku, končila třetina opět dvou gólovým rozdílem.

Závěrečné dějství začalo v nestandardním počtu hráčů na ledě a s malými přestávkami tento trend pokračoval až do konce zápasu. Rozhodčí vylučoval střídavě na obou stranách, ale pouze jednou se jeden tým dostal do třech. V této třetině ukázali Bílý Tygři, proč jsou na druhém místě v tabulce a začali pořádně kousat. Vůbec jako první se dostal do šance liberecký Šachl, který ve vlastním oslabení od mantinelu zkoušel Turkovu pozornost, ten si však s jeho neposednou střelou poradil. Budějovice se dostaly za celou třetinu ke třem vážnějším střeleckým pokusům. Gólovou příchuť neměly pokusy Sailera, ani Vydareného, pouze střela Brabencova v poslední minutě. Na druhé straně měly brankový apetit hosté. Turek chytil velice nebezpečné střely Procházky, Rataje, Vaice a především Klimenty. V 57. minutě napřáhl v přesilovce pěti proti třem Richter a na jeho projektil již opora v brance Jihočechů nestačila. – 3:2 Severočeši dokázali snížit na rozdíl jediného gólu a schylovalo se k pořádném dramatu, zvláště když rozhodčí začal znovu vylučovat. Hosté odvolali Hniličku na střídačku a pustili se posíleni o jednoho muže v poli více do obléhání českobudějovické klece. Chybu však udělal obránce Hlavačka, nechal se obehrát domácím Brabencem a ten posléze poslal puk do prázdné hostující svatyně a dodal tak svým spoluhráčům klid. - 4:2 Budvar Aréna aplaudovala ve stoje a po závěrečné děkovačce si domácí hokejisté odnesli do šaten velice cenné tři body.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistent
9:48 Sailer Hübl
15:47 Hudec Veselý
24:39 Sailer
30:53 Čermák Richter Tomajko
56:39 Richter Hlavačka Vaic
59:17 Brabenec
Střely na branku
České
Budějovice
Bílí Tygři
Liberec
Sailer4
Kotrla2
Brabenec2
Gřegořek1
Hübl1
Harant1
Hudec1
Posmyk1
Bělohlav1
Šimánek1
Kotaška1
Veselý1
Vydarený1
CELKEM18
Víšek4
Richter4
Čermák4
Jiruš2
Hlavačka2
Pabiška2
Vaic2
Rataj2
Šachl2
Procházka2
Rozsíval1
Moravec1
Hanzlík1
Klimenta1
Rýgl1
CELKEM31
Statistika vhazování
České
Budějovice
Bílí Tygři
Liberec
Hudec2/2 - 100%
Veselý1/1 - 100%
Brabenec10/15 - 66%
Vak10/16 - 63%
Bělohlav7/14 - 50%
Hübl3/7 - 43%
Krátoška2/7 - 29%
CELKEM35/57 - 61%
Vaic4/5 - 80%
Pabiška4/6 - 67%
Rataj5/9 - 56%
Procházka5/10 - 50%
Šachl8/20 - 40%
Vampola1/7 - 14%
Víšek0/2 - 0%
Tomajko0/3 - 0%
CELKEM27/57 - 39%
Nejlepší hráči
České
Budějovice
Bílí Tygři
Liberec
PETR SAILER
Roman Turek
René Vydarený
JAN VÍŠEK
Martin Richter
Leoš Čermák
Ohlasy po zápasu
Josef Jandač (České Budějovice): "Z našeho pohledu nebylo vítězství tak jednoduché, jak to viděl kolega Paleček. Za stavu 3:0 bylo utkání zdánlivě rozhodnuté, ale bohužel jsme pak dělali individuální chyby a bylo tam i časté vylučování. Dovolili jsme soupeři snížit a závěr zdramatizovat. Proti dobrému soupeři, jakým je Liberec, se nám hraje lépe. Dokázali jsme se jeho kvalitní hře přizpůsobit."

Josef Paleček (Liberec): "Dnes jsme si nezasloužili vyhrát. V první třetině jsme tahali za kratší konec, pomalu jsme bruslili, nedohrávali hráče. Agresivnější soupeř toho využil a vybudoval si třígólový náskok, zbytek zápasu už měl pod kontrolou. Hnilička inkasoval nešťastné góly, ale ještě horší dostal loni od Kaberleho."

Sociální sítě

Před 100 lety se narodil Jan Homolka. V ČB 6 sezon, cca 30 zápasů, 18 gólů. Člen postupového týmu 1942. Jeho kariéru ovlivnila...

50. narozeniny slaví Luboš Rob st. V ČB 17 sezon, 732 zápasů, 263 gólů a 598 bodů (rekord)! Člen bronzového týmu 1995 a...

Před 85 lety se narodil Luděk Bukač. Trenérem Motoru byl 2 sezony v 80 zápasech (29 vítězných, 10 remízových). Největší úspěchy...

80. narozeniny slaví Pavel Cagaš st. Byl obětí nemožnosti za komunismu přestoupit. Z Králova Pole ho nechtěli uvolnit, tak musel...