17.02.2024, Václav Plachta

JUN: Motor přetlačil Olomouc, rozhodl dvougólový Kříž

Českobudějovičtí junioři zvládli důležitý souboj proti Olomouci za tři body a svěřenci Davida Vrbaty se tak bodově dotáhli na své soupeře. Napínavý duel rozhodl ve třetí třetině Marcel Kříž, který nejprve vstřelil čtvrtou, vítěznou, branku a následně při olomouckém risku bez brankáře pečetil dnešní vítězství Českých Budějovic poměrem 5:3.

Kdo nestihl začátek utkání v Budvar aréně, mohl pouze litovat. Českobudějovičtí junioři zažili snový start do zápasu a již po sedmatřiceti vteřinách vedli zásluhou Alexandra Remeše 1:0. Českobudějovický útočník využil přihrávky Marcela Kříže a z hranice kruhu nechytatelně zamířil do horních pater branky. Na začátku deváté minuty mohl náskok domácích navýšit Adam Sochor, jehož pokus zlikvidoval Frgál vyrážečkou. Olomouc následně získala možnost přesilové hry, během které Hanáci několikrát nebezpečně zahrozili. Ani aktivní Tomeček ale nedokázal překonat brankáře Maříka. Hra se přelévala ze strany na stranu a v 18. minutě nebyl daleko od vyrovnání Maxim Burkov, kterému nabídla domácí obrana až příliš mnoho prostoru. Mařík si ale s pokusem mířícím k pravé tyči poradil. Poslední šanci si v závěru třetiny připsali domácí a opět u toho byl Adam Sochor, který ani napodruhé brankáře Frgála nepřekonal.

Prostřední část utkání napodobila tu první a již ve 22. minutě se hosté radovali z vyrovnání. Samostatný únik zakončil parádní kličkou do bekhendu Maxim Burkov. Vyrovnaný stav ale vydržel pouhých třicet vteřin, než se opět prosadili domácí. Michal Kusak nabral rychlost ve středním pásmu, parádní kličkou obešel stojícího protihráče a následně z bezprostřední blízkosti překonal i brankáře Frgála. To však ještě nebylo všechno a ve 24. minutě usedl na trestnou lavici za podrážení olomoucký Kamil Drábek. Jihočeši dokázali tuto nabídnutou početní výhodu využít zásluhou kapitána Richarda Pitla, který usměrnil do branky Humeníkovo nahození od modré čáry. Hosté ale ve druhé polovině třetiny též dostali možnost přesilové hry a i oni dokázali tuto příležitost využít. Ihned po vhazování putoval kotouč na Michala Tomečka, který si vybruslil do lepší pozice a následně propálil vše, co mu stálo v cestě. Po čtyřiceti minutách se tak šlo do kabin za stavu 3:2 pro Motor.

Ve třetí třetině zahrozili Hanáci paradoxně ve svém vlastním oslabení. Při vyloučení Stratila se dostal do úniku jeden z hostujících hráčů a hlavní rozhodčí nařídil po faulu Tůmy trestné střílení, které ale Michal Tomeček neproměnil. Mrzet ho to ale dlouho nemuselo, neboť o necelou minutu později opět hosté zamířili do protiútoku dva proti jednomu a Ondřej Šotkovský nakonec i s přispěním domácího obránce dokázal propasírovat kotouč mezi Maříkovými betony do sítě. Domácí střídačka musela jednat a trenér David Vrbata si vyžádal oddechový čas. Promluva k týmu pomohla a v 50. minutě dokázal Jihočechům vrátit vedení Marcel Kříž. V závěrečných minutách to Hanáci zkusili s odkrytými zády v šesti lidech, ale výsledkem této snahy už byl pouze druhý gól Marcela Kříže, který třináct sekund před koncem stanovil konečný výsledek. Motor tak v důležitém utkání porazil Olomouc poměrem 5:3 a dotáhl se opět tak na své soupeře z vyšších pater tabulky. Zároveň se tým Davida Vrbaty odlepil i z posledního místa, kam spadli přerovští Zubři.

David Vrbata (trenér Motoru): "Pro nás důležité vítězství. Bohužel jsme ztratili vedení 3:1 ve 3. třetině, ale jsme rádi, že jsme nakonec zápas zvládli."