24.09.2005, Antonín Vansa

A teď vzhůru do Sazka Arény!

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Poprvé v historii se českobudějovičtí hokejisté představí na ledě v překrásné Sazka Aréně. Soupeřem jim bude zatím jediný dosud neporažený extraligový tým, který navíc v pátečním kole těžce deklasoval Vítkovice v poměru 7:0 - Slavia Praha. Start utkání je naplánován na 17. hodinu.
Velmi dobré utkání sehráli Českobudějovičtí v pátečním kole proti týmu HC Hamé. Jihočeši byli po celých pětašedesát minut lepším týmem, vypracovali si řadu brankových příležitostí a až na jednu chybičku z druhé třetiny, kdy se do samostatného úniku dostal zlínský matador Miroslav Okál, neměli Valaši při hře pěti proti pěti nárok. „Věděli jsme, že Zlín má velmi dobrou obranu a myslím, že jsme byli dvě třetiny lepším týmem. Naši hráči odehráli utkání velmi zodpovědně,“ pochvaloval si asistent kouče Jandače Milan Kupka. Největším problémem českobudějovického souboru bylo proměňování brankových příležitostí. Igor Murín vystavěl spolehlivou zeď před vlastním brankovištěm. Překonat jej nedokázal například ani vyložený střelec Jiří Šimánek, který se po parádní nahrávce od Sailera ocitl v první minutě na tři vteřiny zcela sám před slovenským gólmanem ve zlínských službách. Murín však jeho klamání tělem ustál a obrovskou příležitost lapil. „Možná nám chybí ještě trošku větší klid v koncovce, protože šancí máme opravdu hodně. Speciálně proti Zlínu byla škoda, že nám tam něco navíc nespadlo, protože jsme byli lepší,“ upozornil druhý kouč týmu. Jedinou českobudějovickou branku vstřelil paradoxně zlínský obránce David Nosek. Střílenou přihrávku Michala Hudece na Jiřího Šimánka sklepl nešťastník Nosek bruslí za překvapeného Murína. V osmé minutě takto Jihočeši smazali jednobrankový náskok zlínských Medvědů.

Svěřenci trenéra Ernesta Bokroše hrozili především z přesilových her. Parádní příležitost ke skórování se jim naskytla ve 12. minutě, poté co hlavní sudí Hradil poměrně přísně vyloučil Josefa Jindru a Radka Bělohlava. Jihočeši se však ve třech dokázali ubránit. Největší šanci Zlína promarnil lehkomyslný Richard Král, který nedopravil bekhendem do sítě odraženou střelu beka Martina Hamrlíka. „Zlín má přesilovku postavenou hlavně na Martinu Hamrlíkovi, který nebezpečně nahazuje puky před branku a má i velmi jedovatou střelu. Myslím si, že jsme si ale oslabení skvěle pohlídali. Kluci odvedli vynikající práci,“ pochválil své svěřence Milan Kupka. Zvláštní pochvalu si zaslouží bek Zdeněk Kutlák, který skvěle odbránil celých čtyřiasedmdesát sekund dvojnásobného oslabení. Uznání pak patří i celému triu Kutlák, Sailer, Bělohlav, které v prodloužení srdnatě bránilo remízu proti v přesilovce hrajícímu soupeři.

Jestliže hlavním úkolem Jihočechů bylo pro páteční střetnutí uhlídání soupeřových přesilovek, v nedělním utkání na ledě Slavie Praha to bude platit dvojnásobně. Proti Českým Budějovicím se postaví procentuálně nejlepší celek extraligy ve využívání přesilových her. Svou dominanci mezi týmy z nejvyšší soutěže potvrdili Pražané v pátek proti Vítkovicím. Ze sedmi branek v síti ostravského celku byly hned čtyři přesilovkové. „Jsou strašně silní. Mají to výtečně nacvičené,“ konstatoval nynější vítkovický zadák Stanislav Jasečko, který se debaklu v libeňské hale přímo zúčastnil. „Mužstvo Slavie je poskládané z vynikajících hokejistů, navíc hraje dlouho pohromadě. V tom je jejich obrovská síla. Nicméně věřím, že si jejich přesilovky pohlídáme a zvládneme to stejně dobře, jako se Zlínem,“ ujistil Milan Kupka, jenž zároveň odmítl, že by se na hráčích mohla negativně projevit atmosféra Sazka Arény. Jihočeský tým se v ní představí vůbec poprvé a na hráče může její velikost zapůsobit. „Tomu nevěřím. Kluci jsou na takové arény zvyklí. A navíc podle mě takovým věcem při utkání nevěnují pozornost,“ odhadl asistent hlavního kouče HC České Budějovice.

V Praze se asi bude muset extraligový nováček představit bez trojice zraněných hráčů. Stále chybí dlouhodobě vyřazená dvojice Roman Turek - Václav Nedorost, mimo hru je i bek Ivo Kotaška, jenž stále laboruje se zraněným žebrem. To mu nedovoluje absolvovat ani tréninkovou zátěž. Proto je jeho start v nedělním zápase silně ohrožen. „Ivo patří do základu, byli bychom samozřejmě rádi, kdyby nastoupil. Ale objektivně vzato to asi nestihne,“ povzdechl si Kupka. Příležitost by tak v obraně měl znovu dostat další odchovanec českobudějovického hokeje Josef Jindra. V pátek proti Zlínu se poprvé vešel mezi šestici stabilně naskakujících obránců a důvěru rozhodně nezklamal. Nevyvaroval si sice tradičně zbytečných vyloučení, ale jinak podal po boku dalšího mladíka Jána Muchy velmi slušný výkon. „Jindra s Muchou spolu nastupovali už v přípravě a v loňské sezoně. Sáhli jsme proto k osvědčené souhře,“ uvedl Kupka. Na hráčské lavici tak pevně usazen zůstal jen metrákový Marek Posmyk, který do Českých Budějovic přišel před sezonou z rakouského Lince. „Pepa je levý obránce. Marek hraje na stejnou stranu jako Mucha. Není dobré mít na ledě dva praváky vedle sebe. Proto zůstal Marek Posmyk jen na střídačce,“ vysvětlil Milan Kupka absenci jedné z letních posil českobudějovického klubu.