ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
19.10.2006, Antonín Vansa

Do Budvar Arény cestuje lídr O2 extraligy z Liberce!

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Fanoušci českobudějovického HC MOUNTFIELD už si asi zvykli. Jihočeský celek čeká další domácí zápas opět v pátek. Tentokrát přivítá od 17.30 hodin tým Bílých Tygrů Liberec. Bitvu jihu proti severu okoření i návrat Václava Nováka do tuzemské nejvyšší soutěže. V Budvar Aréně odehraje nyní již bývalý útočník Avantgardu Omsk svůj premiérový zápas po návratu na extraligová kluziště.

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC

Historie

Lední hokej má ve městě pod Ještědem velkou tradici. Po 2. světové válce existovaly v Liberci tři hokejové oddíly - Rapid, Slávia a SNB, z nichž byly v roce 1953 vytvořeny kluby Jiskra Kolora a Tatran. Oba týmy hrály divizní soutěž a díky výstavbě zimního stadionu v roce 1956 se jejich sloučením položil základ ke vzniku jednoho silného celku - Lokomotivy Liberec.
V roce 1961 se liberecký tým znovu přejmenoval, tentokrát na HC Stadion Liberec, který převážně hrával I. národní hokejovou ligu a 2. ligu. Liberecké mužstvo patřilo v 70. letech k předním mužstvům I. NHL a v jeho mládežnických mužstvech byl vychován nejeden výborný hokejista.
Od roku 1985 do roku 1995 se liberecký hokej dostal vinou finanční nejistoty na nižší úroveň, a to především v případe dospělého hokeje. "A" tým působil v ryze amatérských podmínkách a pouze úroveň mládežnických mužstev se podařilo udržet na vyšší úrovni.
Teprve díky vstupu firmy Syner do hokejového klubu začalo od roku 1994 vzestupné období hokeje. Klub získal generálního sponzora, který nejen finančními prostředky, ale i změnami v organizaci a řízení klubu postupnými kroky budoval klub, který se měl znovu dostat do povědomí hokejové veřejnosti. Prvním krokem na dlouhé cestě byl postup do 1. ligy v sezoně 1994/95, na který navázali Severočeši 2. místem z ročníku 1997/98 a finálovou účastí v DZ lize v sezoně 2000/01.
Po skončení sezony 1999/2000 byla v klubu vyhlášena široká diskuse pro získání nových podnětů k práci v klubu. Jedním z výsledků bylo rozhodnutí o změně image klubu a 21. srpna 2000 bylo představeno nové logo a nový název Bílí Tygři Liberec. Změna přinesla své ovoce a hojně navštěvovaná liberecká tvrz si proklestila cestu až do baráže o extraligu v sezoně 2001/02. Nadšený výkon Liberce, proti němuž stál hokejově chladný kladenský potenciál přinesl nečekaný výsledek. Liberec prošel baráží s jedinou porážkou na kontě a zaslouženě tak oslavil historický postup do extraligy.
Svou první extraligovou sezonu sice Liberec zahájil okatými slovy o play-off, ovšem skončil tak, jak se všeobecně předpokládalo. Mužstvo trenéra Jandače postrádalo ve svých řadách silnou osobnost, která by v důležitých zápasech vyburcovala zbytek týmu. Liberečtí hokejisté rovněž doplatili na jednu z nejslabších brankářských dvojicí v lize Falta - Koťátko. Pouze výkony trapného Havířova umožnily Bílým Tygrům nezaobírat se myšlenkou baráže, stejně jako v následujícím roce, kdy se na čtrnáctém místě utopily České Budějovice.
Se silně pozměněným kádrem, navíc posíleným o řadu hráčů ze stávkující NHL, dosáhl loni Liberec na nečekaný, ale rozhodně zasloužený úspěch. Svijanská Aréna se otřásala radostí v základech, když jejich mužstvo v sedmizápasové bitvě vyřadilo ve čtvrtfinále silnou Slavii Praha. V semifinále sice Liberečtí prohráli 1 - 4 na zápasy s pozdějším mistrem z Pardubic, ale konečné třetí místo bylo přijato na severu Čech s ohromným nadšením. Na rozdíl od loňského čtvrtfinálového vyřazení od Českých Budějovic. Liberecký klub měl v sezoně 2005 / 2006 rozhodně vyšší ambice.
Zdroj: www.hcbilitygri.cz.

Umístění Liberce v posledních pěti sezónách

2001/02  HC Bílí Tygři Liberec     I.liga   ( 1. místo) – postup do ELH
2002/03  HC Bílí Tygři Liberec     extraliga (12. místo)
2003/04  HC Bílí Tygři Liberec     extraliga (11. místo)
2004/05  HC Bílí Tygři Liberec     extraliga ( 3. místo)
2005/06  HC Bílí Tygři Liberec     extraliga ( 5. místo)

Současnost

Liberec končil uplynulou sezonu 2005 / 2006 určitě dříve, než si sám přál. S přehledem sice vyhrál základní část Tipsport extraligy, ale ve čtvrtfinále dostal krutou lekci od Českých Budějovic. Tým, který vedl bývalý liberecký kouč Josef Jandač, vyprovodil Bílé Tygry z extraligového play-off po výhře 4 - 1 na zápasy. Paradoxem bylo, že Liberec, který v domácí aréně neprohrál v základní části jediný zápas, neuspěl ve vyřazovacích bojích ani v jednom ze tří domácích duelů.
V týmu po nevydařeném vystoupení nastaly změny, ale ne zemětřesení. Skončil útočník Patrik Rozsíval, který přestoupil do prvoligové Mladé Boleslavi, bek Jiří Hanzlík odešel za novou výzvou do Karlových Varů, po Martinu Richterovi sáhl klub NHL New York Rangers a Igor Rataj podepsal nový kontakt v Plzni.
Naopak pod Ještěd přišli ostřílení zadáci Boris Žabka a Lukáš Zíb. Ze zámoří se do Liberce přesunul bek Jakub Čutta a hostování v Litvínově se vrátil i Václav Kočí. Severočeši udrželi pohromadě údernou formaci Vaic - Podkonický - Šachl a kouč Josef Paleček se rozhodl dát více prostoru nadějným mladíkům, kteří se ve čtvrtfinále proti Českým Budějovicím prezentovali podstatně lépe, než řada zkušenějších hráčů.
Liberečtí Bílí Tygři sice nezahájili sezonu přesvědčivě, kouč Josef Paleček v tisku veřejně kritizoval výkony svých svěřenců. A zlepšení se brzy dostavilo. Severočeši dokázali svou sílu, když doma strhli na svou stranu vyrovnaný duel se Vsetínem a otočili ztracený zápas se Slavií Praha. Skutečný odraz však znamenalo přesvědčivé vítězství na Spartě. Od té doby Palečkovi hoši v každém zápase bodovali a díky úterní předehrávce s Litvínovem se vyšvihli do čela extraligové společnosti.
Liberec stále sní svůj sen o vítězství v celé O2 extralize. A letos k tomu má veliké předpoklady. Jeho hra sice postrádá loňskou lehkost, ale Bílí Tygři výrazně zesílili v defenzivě. A to bude v play-off zřejmě rozhodující faktor.

Předpokládaná sestava:
Hnilička - Jiří Moravec, Lukáš Zíb, Krstev, Čutta, Žabka, Holub, Václav Kočí - Pletka, Podkonický, Šachl - Klimenta, Jan Plodek, Víšek - Ondřej Hruška, Vampola, Stanislav Procházka - Pajič, Pabiška, Dušek.
Trenéři: Josef Paleček, Vladimír Čermák a Miroslav Kapoun.

NA JIH ČECH PŘIJÍŽDÍ EXTRALIGOVÝ TAHOUN!

Na Nováka se těším, usmívá se trenér Josef Jandač

Hokejisté Českých Budějovic měli v neděli na dosah první místo v tabulce. Leč proti bojovné Plzni svěřenci trenérů Josefa Jandače a Milana Kupky neupěli. Start do utkání sice měli Jihočeši vynikající a díky akci Ondřeje Veselého vedli 1:0, ale následně si zřejmě prohráli celý zápas. Nejprve s přispěním obránce Kutláka skóroval Jakub Šindel a následně Českobudějovičtí nevyužili dvě dlouhé přesilovky pět na tři. Ta první trvala po minutu, druhá dokonce celé dvě minuty! Byl to opravdu zlomový moment. Přesilovky jsme využít měli,“ uvedl Milan Kupka. Od druhé třetiny totiž začal plzeňský střelecký koncert. Nejprve se za záda českobudějovické obrany dostal Šindel a dal na 2:1. Za další tři minuty se v obdobné pozici nemýlil Peter Fabuš a v čase 34.02 zkompletoval mladík Jakub Šindel svůj druhý hattrick kariéry. „Domácí odehráli zápas výborně. Dobře bruslili, skvěle bránili ve vlastním obranném pásmu a také dobře zvládli organizaci hry v oslabení. Nedokázali jsme ji překonat,“ posteskl si Kupka.

V zápase v Plzni se představil mladý zadák Martin Parýzek. Trenér Josef Jandač jej povolal místo nemocného Milana Tomana, který kvůli chřipce zůstal doma. „Bral nějaká antibiotika a musel zůstat v Budějovicích. Doufáme, že se dá co nejdříve dohromady, protože v obraně na tom nejsme dobře,“ posteskl si Kupka. Kromě Tomana byl mimo hru Ján Mucha, který je po operaci menisku, Martin Vágner se stále vzpamatovával z otřesu mozku a zdravotní potíže měl i Marek Posmyk, který zápas v Plzni odehrál s osmatřicetistupňovou horečkou. Navíc proti Liberci už nenastoupí ani posila z Mladé Boleslavi Martin Výborný, jemuž skončila dvouzápasová anabáze pod Černou věží. „Máme ho domluvený na střídavý start. Ale jeho účinkování u nás se odvíjí od potřeb Mladé Boleslavi,“ vysvětlil hlavní kouč Josef Jandač. „Pro zápas s Libercem si pomůžeme sami. Je však otázkou, v jaké formě budou naši rekonvalescenti,“ dodal Jandač. Proti Liberci už by do hry mohl zasáhnout mladý zadák Martin Vágner, objevit by se mohli i Marek Posmyk a Milan Toman.

V pátek na jih Čech přijíždí Liberec, který se předehrávanou výhrou nad Litvínovem v poměru 1:0 prokousal na vedoucí pozici v tuzemské O2 extralize. Trenér Josef Jandač sice dovedl právě severočeský celek do extraligy a odtrénoval v jeho službách první rok a půl mezi tuzemskou elitou, jak však sám říká, prestižní náboj už pro něj souboj s Libercem ztratil. „Pro mě už je to soupeř jako každý jiný. Řeknu jen tolik, že Liberec potvrzuje to, co se od něj čekalo. Hraje na špici tabulky,“ poznamenal Jandač. Pro České Budějovice to bude letošní druhé měření sil se severočeskými šelmami. V zápase 3. kola prohráli v Tipsport Aréně 1:2. „Ale byl to vyrovnaný zápas a mohli jsme klidně bodovat. Jenže jsme v závěrečné třetině špatně sehráli přesilovku pět na tři a v naší největší šanci neuspěl Venca Nedorost,“ zavzpomínal Jandač.

Páteční duel bude zajímavý i tím, že se po roce, stráveném v Rusku, vrátí na extraligová kolbiště útočník Václav Novák. Z Liberce odcházel z pozice kapitána a za bouřlivého aplausu. Nyní se vrací zpět do Tipsport Arény. Ve čtvrtek dopoledne se dohodl s vedením Bílých Tygrů na smlouvě a v pátek by již teoreticky mohl naskočit v Českých Budějovicích. „V Liberci byl výborně zavedený, navíc odcházel v době, kdy měl normálně platnou smlouvu a klub mu povolil, aby si na sklonku kariéry v zahraničí ještě něco přivydělal. Myslím si, že při návratu ani on sám nepřemýšlel nad jiným mužstvem,“ upozornil Jandač, který se tak snažil vyvrátit informace v tisku, které hovořily o tom, že by Novák mohl podepsat kontrakt v některém z dalších zahraničních klubů. „To byly jen spekulace takových těch agentů Jamesů Bondů, kteří si nepochopitelně osvojují něco, na co nemají nárok,“ dodal Jandač, který se na případný Novákův start v Budvar Aréně velmi těší. „Já ho tady rád uvidím. Je to dobrý kluk, správný bojovník a srdcař. Navíc se s ním může člověk zajímavě hecovat,“ usmál se šibalsky kouč HC MOUNTFIELD.

Předpokládaná sestava:
Roman Turek – Gřegořek, Petr Macháček, Kutlák, Toman, Vydarený, Vágner, Posmyk (?) – Michal Hudec, Viktor Hübl, Brabenec – Hřebejk, Václav Nedorost, Sailer – Šimánek, Vak, Veselý – Kotrla, Lukáš Květoň, Gulaš.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.

STATISTICKÉ CENTRUM

Bilance Č. Budějovic s Libercem v rámci samostatné české extraligy

Celkem
18   7  0  0  0  11  48: 54  21 ( -3)
V Českých Budějovicích
 8   3  0  0  0  5  23: 27   9 (-15)
V Liberci
10   4  0  0  0  6  25: 27  12 (+12)
V posledních deseti zápasech
10   6  0  0  0  4  31: 20  18 ( +6)
Letos
Liberec – Č.Budějovice 2:1

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

HC Bílí Tygři Liberec

Letošní zápasy:   16  8 2 2  4  41:36  30 ( +6)
Aktuální série:    5  3 1 1  0  15: 9  12 ( +6)
Nejproduktivnější hráč: Jan Plodek - 9 bodů (5+4)
Nejlepší střelec:    Václav Pletka, Jan Plodek - 5 branek
Nejlepší nahrávač:   Andrej Podkonický, Jan Víšek - 5 asistencí
Nejproduktivnější bek: Valdemar Jiruš - 4 body (2+2)
Nejtrestanější hráč:  Jakub Čutta - 35 tr.minut
Nejlepší v +/-:     Václav Pletka - 4 plusové body
Nejhorší v +/-:     Petr Šachl – 4 minusové body
Úspěšnosti brankářů:
1 – Milan Hnilička   94,51%
2 – Filip Šindelář   92,96%
3 – Jiří Stejskal   90,91%

HC MOUNTFIELD

Letošní zápasy:   15  7 2 1  5  43:34  26 ( +2)
Aktuální série:    5  3 0 0  2  18:13  9 ( 0)
Nejproduktivnější hráč: Viktor Hübl - 9 bodů (7+2)
Nejlepší střelec:    Viktor Hübl - 7 branek
Nejlepší nahrávač:   Kamil Brabenec – 6 asistencí
Nejproduktivnější bek: Zdeněk Kutlák - 6 bodů (2+4)
Nejtrestanější hráč:  Petr Sailer - 28 tr.minut
Nejlepší v +/-:     Ondřej Veselý – 6 plusových bodů
Nejhorší v +/-:     Marek Posmyk – 6 minusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 - Roman Turek    92,42%
2 – Jan Chábera    91,30%

Uvedeni jsou jen hráči, kteří stále působí ve svých klubech.

PŘEHLED DOMÁCÍCH UTKÁNÍ S LIBERCEM OD SEZONY 2002-2003

25.10.2002 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 3:6 ( 0:0, 1:3, 2:3 )
Štrba, Nedoma, František Mrázek - Kropáč 3, Čakajík, Krstev, Mojmír Musil.

24.1.2003 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 3:4 ( 1:0, 1:2, 1:2 )
Gýna, Rob, Štraub - Kropáč 2, Mojmír Musil 2.

21.11.2003 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 1:3 ( 0:1, 1:1, 0:1 )
Ondřej - Korhoň 2, Kašpařík.

24.2.2004 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 2:6 ( 0:0, 1:2, 1:4 )
František Mrázek, Bartoš – Korhoň, Kašpařík, Jiruš, Ťupa, Tvrdík, Václav Novák.

7.10.2005 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 2:1 ( 0:0, 0:0, 2:1 )
Viktor Hübl, Harant - Václav Novák.

30.12.2005 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 4:2 ( 2:0, 1:1, 1:1 )
Sailer 2 (1xz tr.střílení), Michal Hudec, Brabenec - Leoš Čermák, Martin Richter.

16.3.2006 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 7:3 ( 0:0, 5:1, 2:2 )
Harant 2, Vak, Brabenec, Michal Hudec, Šimánek, Vydarený - Jan Plodek, Šachl, Víšek.

17.3.2006 HC České Budějovice - HC Bílí Tygři Liberec 1:2 ( 1:1, 0:1, 0:0 )
Šimánek - Klimenta, Šachl.

NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI Č. BUDĚJOVIC PROTI LIBERCI

Jméno          Góly Asistence Body
 1. Petr Sailer      2 +  9    11
 2. Jiří Šimánek      4 +  5     9
 3. Kamil Brabenec     4 +  5     9
 4. Marek Posmyk      3 +  5     8
 5. Petr Gřegořek     0 +  8     8

Tučně vyznačení hráči stále působí v HC MOUNTFIELD.

POHLED DO MINULOSTI - 20. ŘÍJNA

1995
HC Kometa Brno - HC České Budějovice 1:1po prod. ( 1:0, 0:1, 0:0 - 0:0 )

Trešl - Kubíček.

1996
HC České Budějovice - HC Slavia Praha 5:2 ( 1:0, 1:2, 3:0 )

Rudolf Suchánek, Brabenec, Milan Navrátil, Pýcha, Nedoma - Kucharčík, Jaromír Látal.

2000
HC České Budějovice - HC Continental Zlín 3:3po prod. ( 1:0, 0:2, 2:1 - 0:0 )

Bělohlav, Filip Turek, Rudolf Suchánek - Leška, Somík, Korhoň.

2002
HC České Budějovice - HC Pojišťovna IPB Pardubice 7:3 ( 2:0, 3:2, 2:1 )

Filip Turek 3, Sailer, Rudolf Suchánek, Ondřej, Kotaška - David Pospíšil, Vyhlídal, Tomáš Divíšek.

2004
HC České Budějovice - HC Berounští Medvědi 2:1 ( 0:0, 2:1, 0:0 )

Šimánek, Kotaška - Jiří Novotný.

Sociální sítě

Motor ani s náskokem na prvním místě neusíná na vavřínech, naopak! Přichází další posila, šikovný mladý útočník z @HCSpartaPraha...

Úvodní fázi sezony hodnotil asistent trenéra ALEŠ TOTTER. Pro klubový web hovořil o skvělém bodovém počinu či zranění Romana...

Smutná zpráva zasáhla celý český hokejový národ. Nejstarší žijící český ligový hokejista pan Václav Lenc dnes bohužel ve věku 99...

Smutná zpráva doputovala do našeho klubu. Zemřel nejstarší ligový hokejista Václav Lenc. Bylo mu 99 let. Celé rodině a všem...

×
×
Dnes v 17:45 | U17
VHK Robe Vsetín
ČEZ Motor Č. Budějovice