28.11.2009, Petr Novotný

Do Budvar arény míří Kladno a Jihočeši útočí na rekord

Č. B u d ě j o v i c e - V neděli odpoledne se bude na jihu Čech především bodovat o extraligové body, ale vedle toho také o dva rekordy. V této sezoně ještě českobudějovický HC MOUNTFIELD nedokázal bodovat ve více než pěti zápasech v řadě. Teď se mu to může povést pošesté. Vedle toho může i gólman Roman Turek stále pomýšlet na rekord v neprůstřelnosti. Kdo má být tím, kdo by neměl klást Jihočechům odpor k dosažení těchto met? Kladno! Zápas začne v 17 hodin v českobudějovické Budvar aréně.

O soupeři – HC GEUS OKNA KLADNO

V sobotu po poledni hrála na jihu Čech juniorka kladenského celku a Jihočeši dokázali zvítězit 4:3 v prodloužení. Pokud by se měl stejný výsledek opakovat i při nedělním zápase extraligy dospělých, bylo by to asi zklamání a zisk dvou bodů by pro českobudějovický klub byl spíše ztrátou. Nechte mluvit fakta. Na jih Čech přijede celek, který je předposlední v tabulce české extraligy. Předposlední je také v tabulce venkovních zápasů, kde se mu daří bodovat jen výjimečně a také v tabulce domácích klání se krčí na desáté pozici. Kladenský tým nastřílel méně branek než Jihočeši a daleko více jich inkasoval.

Ale kdyby fakta přesně předpovídala budoucnost, sázkové kanceláře by nepřežily. Kladenský tým se nesmí za žádnou cenu podcenit a to hned z několika důvodů. Ve svém středu má produktivnějšího hráče, než je ten nejlepší forvard HC MOUNTFIELD. V posledních dvou domácích zápasech se Středočechům povedlo uhrát pět bodů a hlavně v posledních dvou utkáních v Budvar aréně dokázali svěřenci trenéra Zdeňka Müllera zvítězit.

Suma sumárum. Domácí tým bude pro nedělní duel favoritem, ale svého soka nesmí za žádnou cenu podcenit. Juniorům se něco podobného stalo a hned v první minutě prohrávali 0:1. Kladno pak přidalo ještě jednu branku a dlouho vedlo o dva góly. Něco podobného se A-týmu HC Geus povedlo na začátku této sezony, kdy také trestal domácí celek Frolík ve 4. minutě a v 16. zvyšoval Tenkrát. V tom předposledním duelu zase otevřel skóre ve 3 minutě hostující Polanský. Vždy si Středočeši odvezli z Budějovic body.

A to by v současné chvíli brali také. Tradiční český klub se krčí na předposlední pozici v tabulce s desetibodovou ztrátou na předkolo play-off a se sedmibodovou ztrátou na příčku před sebou. Ovšem se současným postavením se tým kolem kapitána Pavla Patery nechce spokojit a snaží se s tím něco udělat. Pomoci by měl i Daniel Branda, který v poslední době přišel z pražské Slavie. V domácím prostředí to jde. V poslední době tým porazil Litvínov a v prodloužení i Karlovy Vary. Ovšem naposledy prohrál venku ve vyrovnaném utkání v Plzni o gól a naznačil, že jeho výkony se lepší. „Po dvě třetiny jsme dnes podali dobrý výkon. Utkání rozhodly přesilovky. Domácí na rozdíl od nás využili tři a otočili tak zápas. Pokaždé, když jsme vedli, jsme tam měli šance dát další gól. Chyběl nám ale důraz v zakončení a na dvoubrankový rozdíl jsme soupeři neodskočili. Na Martina Straku jsme se samozřejmě připravovali, ale bohužel jsme ho neubránili,“ hodnotil duel v Plzni asistent trenéra Petr Kasík. Bude se stejně smutným hlasem hodnotit duel na jihu Čech?

GÓL. I když asi Roman Turek v tuhle chvíli netuší, jaký rekord vlastně může překonat, podobné pocity při lovení puku z branky, jaké měl v prvním vzájemném zápase v této sezoně, nebude chtít znovu zažít.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Ze strany Kladna to bude defenzíva a bude na nás, jak se s tím vyrovnáme, říká Tibor Melichárek

V Třinci se během své kariéry objevil už ve více dresech. Útočník Tibor Melichárek se na ledě tamní Werk arény proháněl jako hráč domácí i hostující. V této sezoně se tam v barvách HC MOUNTFIELD objevil podruhé a vždy si odvážel body. „Třinec je v domácím prostředí výborný a tři body jsou hodně cenné,“ říká sám hráč po druhém bodovém zisku v sezoně na severovýchodě Moravy.

Tři body jsou bezpochyby fantastické. Jaký to vlastně pro vás byl zápas?
Byl to těžký zápas. Třinec je v domácím prostředí výborný a nebezpečný je především v útoku. Nám se však podařilo navázat na naše předcházející zápasy, kdy jsme zlepšili obranu středního pásma a do nebezpečného útoku jsme domácí pouštěli minimálně. Když už něco přes nás přešlo, pochytal to výborný Eda Turek. Dá se tedy říct, že jsme sehráli výborný zápas a zaslouženě vyhráli.

Průběh zápasu naznačoval, že to byl zápas o prvním gólu. Vnímali jste to tak?
Určitě. Musím ale říct, že i soupeř měl z nás respekt. V Třinci jsem působil, takže vím, že chtějí soupeře zaskočit už úvodním tlakem. Na nás hráli dost opatrně už od začátku. Bylo to takové čekání na chybu. My jsme hráli dost obezřetně v obraně a už za stavu nula nula jsme měli my čistější gólové šance. Pak jsme šli do vedení jedna nula a soupeř musel přirozeně do rizika a do náporu. Jak už jsem říkal, Eda Turek pochytal, co se dalo a zaslouženě jsme vyhráli.

Mluvil jsme o vašich šancích za nerozhodného stavu. Vy sám jste měl jednu velkou v první třetině. Vzpomenete si na ní?
Střílel jsem zpoza obránců. Byl to klasický teploměr. Bohužel ale nedošel do brány. Dostal se za brankáře, zkoušel jsem ho ještě dorážet do prázdné brány, ale soupeřův obránce ho z brankové čáry vyhodil ven. Takže chybělo málo, ale nakonec jsme to zvládli i bez toho.

V neděli přijede Kladno. Jaké utkání vás čeká?
Bezpochyby těžké utkání. Postavení Kladna v tabulce jim velí hrát zodpovědně odzadu. Takže předpokládám, že to z jejich strany bude celkově více na defenzívu a bude na nás, jak se s tím dokážeme vyrovnat.

Bodovali jste už v pěti zápasech po sobě. Je cítit, že si více věříte?
Každým vyhraným zápasem jde sebevědomí nahoru a myslím si, že jsme se v poslední době naučili hrát trpělivěji. I když je možná fanoušek méně spokojený, myslím si, že právě tou trpělivostí dokážeme zápasy vyhrávat. Dokážeme hrát zodpovědněji a trpělivěji dozadu s spíš si na tu šanci počkáme. Zatím nám tahle hra přináší body.

Utkání HC MOUNTFIELD – HC GEUS OKNA Kladno začne v Budvar aréně v neděli v 17 hodin.

Jedna velká zajímavost

Kde je vlastně ten rekord?
Největším tahákem zápasu s Kladnem je vedle toho, jestli domácí porazí Kladno, také fakt, jestli domácí gólman Roman Turek překoná rekord v neprůstřelnosti. Jenže jaký ten rekord vlastně je a kdo ho drží? Názory se liší.

Názor první je ten, že rekord v neprůstřelnosti drží třinecký gólman Martin Vojtek, který v sezoně 2001/02 vychytal 218 minut bez inkasovaného gólu. V prosinci se pak zrodil dosud platný extraligový rekord. Začalo to v pražských Holešovicích, kde posledních 12 minut odchytal Martin Vojtek. Inkasoval branku v 55. minutě od Tomíka, zbylých 5 minut držel čisté konto. Následně se do branky postavil 2. prosince v zápase s Pardubicemi (5:0). Po porážce s Plzní, kterou odchytal Vlastimil Lakosil, se opět dostal do branky doma proti Kladnu (2:0) a „shot-outový hattrick“ si připsal v zápase ve Vítkovicích (2:0). V tuto chvíli měl na svém kontě 185 minut bez obdržené branky a hlasitě se začalo mluvit o překonání letitého rekordu Petra Břízy. K tomu došlo v zápase s Litvínovem (4:2) – ve 33. minutě Vojtka překonal Petr Jíra. Martin Vojtek tedy udržel čisté konto 218 minut.

Názor číslo dva hovoří o tom, že rekord v neprůstřelnosti drží brankář Vladimír Hudáček. ČTK vydala po utkání v Třinci zprávu, že nejvyšší rekord si připsal Hudáček v sezoně 1999/2000, kdy neinkasoval 262 minut. Kde je pravda?

Zlínský gólman měl tehdy podle statistik povedenou sezonu 1999/2000. Připsal si v ní celkem sedm čistých kont. To první bylo při zápase v Havířově, kde Zlín vyhrál 1:0. Hned v pátém kole dokázal udržet zlínský gólman nulu i v zápase s Karlovými Vary, ovšem to stál v brance Richard Hrazdíra. Šňůra začala pro Hudáčka v 6. kole. Zlín hrál 24. září na Kladně a remizoval 1:1. Gól za domácí dal v čase 29:30 Jiří Burger. V dalším kole pak přijela 26. září do Zlína pražská Slavia a domácí ji porazili 7:0. V bráně byl znovu Vladimír Hudáček. V dalším kole 1. října však zlínský brankář na led nenastoupil a při porážce 1:4 ve Vítkovicích byl Richard Hrazdíra. Hudáček se vrátil do brány o dva dny později 3. října v domácím zápase s Plzní a udržel čisté konto při vítězství Zlína 5:0. V 10. kole 8. října Zlín hostil Třinec a i v tomto zápase Hudáček udržel čisté konto. Valaši vyhráli 3:0. V 11. kole 10. října jel Zlín do Pardubic a tam Hudáček inkasoval v čase 52:21 z hole Tomáše Blažka. Tím jeho série skončila. Když se jeho šňůra sečte, Hudáček skutečně neinkasoval 262 minut a 51 vteřin.

Budějovický Roman Turek má v tuto chvíli na svém kontě 183 minut a 42 vteřin. Pokud by měl Jihočech rekord překonat, musel by vychytat čisté konto v zápase s Kladnem a v případě, že by HC MOUNTFIELD vyhrál v základní hrací době, musel by pak uhájit svoji branku ještě 19 minut a 10 vteřin následujícího utkání s Karlovými Vary.

Pavel Patera (95 tr. minut)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.