14.11.2008, Roman Šperňák, Josef Bláha

Extraliga pokračuje pro HC MOUNTFIELD na Spartě

Č. B u d ě j o v i c e – Reprezentační přestávka je pryč. Extraliga ledního hokeje pokračuje dalším kolem. Již ve 22. kole změří Jihočeši síly se svým odvěkým rivalem se Spartou Praha a jedou do haly, ve které se jim příliš nedaří. Bude to zároveň i duel celků, kterým to v poslední době zrovna nejde. Může se tedy jeden z nich odrazit k lepším výsledkům? To zřejmě odpoví až samo utkání, které začne v Tesla aréně v pátek v 18 hodin.

O soupeři – HC SPARTA PRAHA

Stejně jako HC MOUNTFIELD i pražská Sparta pamatuje lepší časy. Celek z hlavního města se totiž řadí k hlavním aspirantům na titul. V součtu posledních deseti kol však vychází jiná pozice. Pražané patří spolu s Jihočeši mezi nejhorší týmy. Šest porážek, tři vítězství a jedna prohra na nájezdy . To není bilance, se kterou by se Sparta chlubila, ale v posledních kolech naznačila, že může zase stoupat výš a hned v pátek by ráda přiživila současnou krizi Jihočechů.

Reprezentační přestávka přišla Pražanům náramně vhod. Nejen, že si odpočinuli, ale také hlavně dobře potrénovali a dolečili zranění, které tým v posledních střetnutích sužovalo. K zápasu nebude připraven je Ručinský, Melichárek a.Krätzer. Do hry se naopak vrátí Netík, který v posledních několika utkání absentoval.

Čeho může Sparta v pátek využít? Bude mít více sil, protože nehrála ve středu utkání Ligy mistrů. Bude mít víc sebevědomí, protože v tabulce na to není přece jen tak špatně Jako svěřenci Ernesta Bokroše a hlavně bude míst svou halu, kam se vrací po třech zápasech na hřištích soupeřů. Navíc holešovická hala není tím pravým ořechovým pro hráče z jihu Čech. Českobudějovický klub tam v minulé sezoně dokázal vyhrát po dvanácti letech. První vzájemní utkání obou celků v sezoně skončilo vítězstvím Jihočechů a proto má Sparta co oplácet.

V reprezentační přestávce udělali sparťané zajímavou rošádu na postu brankáře. Definitivní jedničkou byl ustanoven brankář Tomáš Pöpperle, který o ní bojoval od začátku sezony s Tomášem Dubou. Ten totiž odešel do konce sezony do finského Äsätu Pori. Krýt záda bude Pöperlemu navrátivší se Petr Přikryl, který vystřídal několik šťací v první lize a ve slovenské soutěži.

Z tábora HC MOUNTFIELD

HC MOUNTFIELD má za sebou náročné utkání Ligy mistrů. Ruské Ufě podlehli Jihočeši doma 0:3 a i teoretická naděje na postup ze základní skupiny je pryč. Hned v první třetině domácí dvakrát inkasovali. První gól si dal Gřegořek sám, na druhý nahrál protihráči ve vlastním pásmu Kůrka. „S něčím jdeme do zápasu a pak si dáme dva vlastní góly,“ hodnotil utkání trenér Ernest Bokroš. „Neustále nás srážejí individuální chyby. Navíc máme žalostnou koncovku. Bez gólu nemůžeme myslet na úspěch,“ dodal kouč.

Českobudějovičtí dostali ještě jednu branku a soupeř už hru kontroloval. Přesto patřila třetí část domácím. Vyprodukovali si tlak hlavně v přesilovkách. Ale branku už nedali. Ufa si zařídila na úkor HC MOUNTFIELD postup do dalších bojů.

Co je však pro Bokrošovo mužstvo daleko důležitější je fakt, že českobudějovické hokejisty teď čeká náročný extraligový program. V nejvyšší soutěži se topí na posledním místě a potřebují zabrat. „Nic jiného než sbírání bodů nás nahoru nedostane,“ ví Bokroš. Mužstvo ale není v takové pohodě, aby okamžitě začalo vyhrávat. „Tvrdá práce vede k úspěchu. O reprezentační pauze jsme nechali hráče odpočinout a pak zapracovali na fyzičce. Pár věcí jsme změnili, tak se snad projeví ve zlepšeném výkonu,“ říká trenér a zmiňuje tradiční nešvary. Častá vylučování, individuální chyby a špatnou koncovku.

V pátek jede HC MOUNTFIELD na Spartu. „Je to tým, kterému se stejně jako nám nedaří podle představ a plánů. I když jsou na tom pravda lépe než my a nemají tak viditelné problémy. Pro nás už není jedno, jestli hrajeme dobře nebo špatně. Prostě potřebujeme bodovat,“ uzavírá Bokroš.

Utkání HC Sparta Praha - HC MOUNTFIELD začne v pátek v 18 hodin.

Pár zajímavostí

- Největší pozor by si českobudějovičtí hráči měli dávat na Michala Broše, který se s jedenácti zásahy usadil na vrcholu klubových ostrostřelců Sparty, kde vystřídal Ondřeje Kratěnu..

- Téměř před rokem se v devátém kole minulé sezony radovali českobudějovičtí hráči z výjimečné události. Dokázali vyhrát po 12 letech na ledě Sparty. Dvěma zásahy tomu velmi napomohl útočník Štěpán Hřebejk.

- První vzájemné střetnutí této sezony vyhráli českobudějovičtí hráči v domácí hale 4:1. Dva ze čtyř gólů dali Jiří Šimánek a Petr Sailer, kteří už v klubu nejsou..

- Měl být největší hvězda Sparty. Místo toho se trápí. Útočník Martin Ručinský nepodával v průběhu soutěže oslnivé výkony a nyní bude muset několik zápasů vynechat, protože musel kvůli potížím s bolavými třísly podstoupit operaci.

Martin Ručinský (-9)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy - výhry / výhry v prodloužení / prohry v prodloužení / prohry - skóre / body.