15.01.2012, Petr Novotný

HC MOUNTFIELD pokračuje v zápasech venku. Jede na Kladno

Č. B U D Ě JO V I C E – Po pátečním exkluzivním tříbodovém zájezdu do Zlína pokračuje extraliga ve zběsilém tempu dalším kolem. A pro budějovický HC MOUNTFIELD to znamená jediné. Zase pojede na ledovou plochu soupeře. Třetí ze čtyř venkovních duelů v řadě čeká na svěřence trenéra Františka Výborného v Kladně. S ním už sehráli Jihočeši dvě střetnutí a obě vyhráli. To třetí startuje v neděli od 17.30 hodin.

Posun v tabulce brzdí zápasy venku

Jsou stále nevyzpytatelní. Jednou překvapí favorita a dokážou ho porazit tak, jak se jim to povedlo ve Vítkovicích nebo na ledě Sparty. Jindy rezignují a nechají si nasázet příděl jako s Libercem nebo s Plzní. Nicméně už je to přeci jen jiný tým, než tady byl v minulé sezoně. Kladno se v té letošní nemusí třást o to, aby se vyhnulo baráži. Od toho tu jsou jiní. Ale po několika letech myslí na proniknutí mezi elitu. A tyhle představy mají reálné obrysy. V současné době jsou Rytíři na devátém místě tabulky a na elitní šestku už ztrácí jedenáct bodů. Soustředit se tak mohou hlavně na udržení stávajících pozic a boj o předkolo. Právě místo okolo desítky je v tuhle chvíli hodně našlapané a tlačí se na něj zezadu Slavia, Brno a Litvínov.

Svěřenci trenéra Vojty s Tatíčkem nezačali sezonu vůbec zle a mohli myslet i na vyšší příčky, než na kterých v současné době jsou. Jenže to by museli dokázal uhrát víc bodů venku. Vždyť tři body dokázali přivést jen z Třince, Mladé Boleslavi a Vítkovic. Jenže doma je to přeci jen trochu něco jiného. Středočeši jsou rozhodně mnohem nebezpečnější, a když vyhrávají, je to vždy za tři body. Z devatenácti zápasů jich takhle dokázali zvládnout jedenáct a jen v osmi případech odešli poražení.

Kladno? To už dávno není jen Pavel Patera. Ten se sice i v této sezoně pohybuje na čele kanadského bodování klubu, ale gólová nutnost je v této sezon rozdělena na více hráčů. Nejproduktivnějším z nich je Jaroslav Kalla, ale důležitou roli v týmu si budují i Marek Hovorka, Jiří Kuchler, Jiří Bicek nebo Michal Dragoun. Toho si mohou jihočeští fanoušci pamatovat i z jeho krátkého působení v budějovickém dresu. A není jediný. Z kladenského týmu na jihu Čech už v minulosti působili třeba Vítězslav Bílek, Marek Posmyk, Milan Toman a především brankář Jan Chábera.

Ve dvou dosavadních vzájemných zápasech se zatím Kladenští příliš neprosadili. Na jejich ledě vyhrál HC MOUNTFIELD 3:1, kdy vedl od první minutě po zásahu Aleše Kotalíka, pak se trefil Milan Gulaš a domácí jen snižovali Hluchým. V závěrečné power-play pečetil Kašpařík. Druhý zápas na domácím ledě byl jednoznačnější. Po smršti ve druhé třetině byl stav 5:1 a nebylo co řešit a nic na tom nezměnil ani gól hostí v poslední třetině. V obou zápasech chytal od začátku Jan Chábera. Kdo se do branky postaví v dnešním duelu a jak dopadne?