01.09.2004, Antonín Vansa

Hájkovi se spolupráce s Bělohlavem a Štraubem zamlouvá

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Minulé úterý byl útočník Miroslav Hájek jediným hráčem, který dokázal překonat na Horáckém stadionu jihlavského brankáře. V domácí odvetě na svůj střelecký úspěch nenavázal. Naopak málem pět vteřin před koncem zavinil rozhodující gól Jihlavských. „Udělal jsem to strašně,“ zlobil se sám na sebe.
Ani ve čtvrtém přípravném měření s extraligovým celkem nedokázali hokejisté HC České Budějovice zvítězit. Po prohrách 0:2 v Karlových Varech, 2:3 ve Znojmě a 1:3 v Jihlavě Jihočeši pouze remizovali. Opět hráli s extraligovým nováčkem z Vysočiny, ale porážku z minulého týdne mu nevrátili. Zápas skončil nerozhodně 1:1. „Chtěli jsme Jihlavu porazit, abychom si zvedli sebevědomí před blížícím se začátkem první ligy,“ uvedl útočník českobudějovického celku Miroslav Hájek.

V bojovném utkání ale hráči v červenobílých dresech začali hodně rozpačitě. V úvodní třetině musel hasit několik vznikajících požárů spolehlivě chytající gólman Josef Kučera. Na druhé straně se Hronek dostával do tempa jen velmi těžko. „Myslím si, že od druhé třetiny jsme už byli lepší,“ upozornil Hájek. Domácí borci si v prostřední části vypracovali několik slibných šancí, ale vyšli střelecky naprázdno.

Znovu tak potvrdili nejzřetelnější bolest jihočeského týmu - špatnou koncovku. Na Hronkovi ztroskotali ve druhé třetině z jasných pozic postupně Peter Bartoš, Mojmír Musil a Patrik Luža. V samostatném nájezdu navíc neuspěl obránce Josef Jindra, kterému ujel puk. „Na tréninku nám trenér Jandač neustále zdůrazňuje, abychom se nutili do koncovky a doráželi každý puk. Úspěšné zakončení ale také hodně souvisí se štěstím,“ řekl drobný forvard. „Zatím ho nemáme, tak snad se k nám přikloní v soutěži,“ dodal.

Stav 1:1 se po šedesáti minutách skvěl na světelné tabuli i díky vynikajícím výkonům obou brankářů. Domácí Josef Kučera držel čisté konto do 48. minuty, hostující Lukáš Hronek ještě o dvě minuty déle. Oba se v průběhu střetnutí předháněli, kdo předvede lepší zásah. „Byl to bezpochyby zápas brankářů,“ souhlasil Hájek.

Trenér českobudějovického celku dal pro úterní duel dohromady útok Hájek - Štraub - Bělohlav. Tato trojice se v průběhu zápasu starala o největší rozruch před Hronkem. Aktivitou hýřil především Bělohlav, který na pravém křídle těžil z přesných Štraubových přihrávek. Hájkovi se spolupráce s ostřílenými hráči velmi zamlouvala. „Oba jsou nesmírně zkušení. Jsem rád, že mi dává trenér příležitost vedle nich. Budu se snažit, abych jim to moc nekazil,“ řekl.

Jihočeši inkasovali ve 48. minutě. Střelu Aleše Padělka bleskurychle doklepl za klečího Kučeru kapitán Dukly Oldřich Bakus. Obránci Jančařík a Mucha mohli jen těžko zabránit nájezdu hned trojice jihlavských hráčů. Právě Hájek, coby bránící levé křídlo, v gólové situaci selhal. „Neměli jsme pokrytého hráče před brankou. Byla to naše velká chyba,“ uznala posila z extraligového Liberce. Ještě jednou se málem Hájek podepsal pod branku Jihlavy. Sedm vteřin před koncem vyvážel kotouč z obranné třetiny tak nešťastně, že do dobré šance poslal hostujícího útočníka Čachotského. „Zahrál jsem to strašně. Raději k tomu nebudu nic říkat,“ omlouval se.

Jediný gól domácího týmu vsítil deset minut před koncem zatím nejlepší střelec přípravného období Radek Bělohlav. Po uplynutí přesilové hry nahodil puk před Hronkovu branku zkušený obránce Jančařík a mistr světa z roku 1996 z Vídně dotlačil kotouč do klece. Zatímco Mucha, Jančařík, Štraub a Bělohlav při této brance smazali své minusové body, které nasbírali při Bakusově trefě, Hájek takovou možnost nedostal. Místo něj byl v tu chvíli na ledě střelec Petr Sailer. „V předchozích situacích se nám s Radkem Bělohlavem a Pepou Štraubem moc nedařilo. Proto místo mě postavil trenér Sailyho. Byl z toho gól, takže to bylo jen dobře,“ uvedl Hájek.