ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
03.10.2004, Tomáš Kučera, Karel Greiner

Óda na radost z hokeje, to je Prospal a Dvořák

Ú s t í n./L. - Souboj dvou prozatím nejlepších celků 1. ligy naplnil pěknou, zevnitř inovovanou halu na severu Čech do posledního místečka. Lákadlo tří hráčů z NHL bylo příliš veliké na to, aby někdo mohl odolat. Příchozí pak shlédli zábavný hokej, v němž hrála prim zejména dvojička Václav Prospal - Radek Dvořák, která třemi skvostnými kombinacemi rozebrala ústeckou defenzivu do posledního šroubku. "Máme čtyři kvalitní formace, my s Vencou chceme jen přinést do toho týmu i něco z NHL a dodat mu klid," nenechával si zásluhy Dvořák. Upřímně řečeno, tentokrát byl možná až příliš skromný.
Ústečtí Lvi trůnili jako správní králové šelem na první příčce druhé nejvyšší soutěže a nevzdávali se jí lacino. To potvrdil i rychlonohý forvard Edmontonu. "Byl to dnes vyrovnaný zápas, útočný hokej, při němž se nezapomínalo na obranu, tomu odpovídá i výsledek," vyprávěl po utkání věčně usměvavý útočník. Ten společně s Prospalem a Hřebejkem chodil ve druhé polovině utkání na led velice často a podle svých slov mu to rozhodně nebylo proti mysli. "To je samozřejmě věc trenéra. My jdeme na led, když on nás tam chce, ale víc času na ledě mi vyhovuje. Už v New Yorku a teď v Edmontonu jsem dostával dost času na ledě a to je jen dobře. I když samozřejmě to není jako tady, protože v NHL se prostě hraje na čtyři lajny pořád, jen ty první dvě mají prostě víc času," pokusil se Dvořák o srovnání.

Žádnou únavu ale větší vytížení u reprezentanta nevyvolává. "Já myslím, že máme s Vaškem dobře natrénováno," usmíval se. "Připravovali jsme se na Světový pohár, potom jsme si dobře odpočinuli a čtrnáct dnů jsme dali tomu, abychom byli dobře připravení na ligu, protože jsme vědeli, že to nebude nic lehkého," poukázal střelec dvou branek na zodpovědnost, s jakou se věnoval přípravě na nadcházející prvoligové úkoly. Radek Dvořák vstřelil v dresu Budějovic branku po devíti letech a jako takový bude muset něco přihodit do kasy, jíž spravuje pokladník Sailer. "Jak jsem viděl ten ceník v šatně, tak asi něco proběhne, protože zápisné už jsem také musel dát a nedej Bože, aby se přišlo na to, že jsem dal dneska i vítěznou branku," rozesmál se vždy dobře naložený Dvořák, který přítomný chumel novinářů ještě dorazil. Na otázku, zda nebude zápisné v dolarech totiž reagoval větou. "To doufám, že ne, protože teď stávkujeme a potřebujeme každou korunu."

Poté ještě nezapomněl pochválit spoluháče Hřebejka, který slavné dvojičce vybojoval velkou spoustu puků, a už zase bavil štrůdl zástupců sedmé velmoci, která teď asi bude slavnou dvojici odchytávat po každém utkání. Třeba už po tom následujícím v Havířově. "Tyjo, do Havířova už se těšim. Asi poletim jako Džegr. Když vidím těch 6 hodin v autobuse, tak... naposledy jsem jel tak dlouho autobusem v osmnácti letech s reprezentací do Švédska, to trvalo snad 30 hodin," opět zaperlila hvězda zápasu, na který budou ústečtí fandové jistě rádi vzpomínat, paradoxně i přesto, že jejich celek prohrál.

"Dneska byla skvělá atmosféra, lidé fandili, je to trochu něco jiného než v Americe. Tam diváky roztleskává světelná kostka, tady jsou všude kotle, které ženou svá mužstva dopředu a o to je to hezčí," liboval si druhý hrdina zápasu Václav Prospal. Právě první útok Budějovických ve složení Hřebejk–Prospal–Dvořák byl vpouštěn do arény téměř každé druhé střídání a vždy znamenal pro obránce domácí svatyně stejné nebezpečí jako nájezdy Tatarů pro Evropu. "Člověk takové zápasy v NHL nehraje, aby šel do hry každé druhé střídání, ale tím, že jsme na ledě, tak o to více máme prostoru a času něco dokázat," nestěžoval si vůbec na pracovní vytížení a pokračoval: "Určitě pro nás bylo vynikající, že jsme měli šance. Hrálo se nám pak lépe a s větší chutí.

Na obě zámořská útočná esa bude kladena na jihu Čech velká odpovědnost. "Té se nebojíme. Oba dva máme něco odehráno a teď je jiná situace, než když mi bylo osmnáct let. Nebereme to ale na lehkou váhu, chceme pomoci mužstvu a dokázat, že jsme dobří hráči. Byli bychom maximálně spokojení, kdybychom hráli extraligu za Budějovice. Já jsem se rozhodl být tady a odevzdat vše pro tento oddíl," je odhodlaný Prospal a odmítá případnou nižší koncentraci na zápasy první ligy: "Jsme profesionálové a jdeme do zápasu s tím, že hrajeme na sto procent a ne abychom to odklouzali. Díky zkušenostem víme, kdy si ulevit a kde naopak zase přidat, ale nelze říci, že bychom to nějak podcenili nebo že bychom hráli na padesát procent."

Právě snaha o návrat Jihočechů do nejvyšší soutěže bude hlavním tématem letošního ročníku první ligy: "Budějovice si již vybudovali za dobu působení v nejvyšší soutěži určitou tradici, hokej na jihu Čech se hrál vždy dobrý a byla zde spousta vynikajících hráčů. Teď je zde ale takováto situace a musíme se pokusit dostat se z toho zase nahoru," je připraven brilantní technik a hodnotí své soupeře o dobytí cenné mety: "Já bych těm klukům neupíral hokejový um. V těch lepších mužstvech první ligy je spousta hráčů, kteří by mohli hrát v extraligových týmech ve třetí nebo čtvrté pětce. Teď je přetlak hráčů v extralize a tyto týmy se ještě určitě posílí."

Oba dva útočníci jsou zárověň reprezentanty a tak je otázkou, zda jim působení v nižší soutěži nemůže pokazit další reprezentační kariéru. "To se bude odvíjet od našich výkonů a také si myslím, že něco již máme za sebou odehraného. Teď jsme se vrátili z vynikajícího turnaje a doufám, že jsme tam udělali dobrý dojem, a že naše jména budou figurovat v reprezentaci i po avizované generační výměně," věří Prospal.

Sociální sítě

I letos bude Motor pomáhat! Zápas proti Přerovu bude věnován k zisku prostředků pro centrum ARPIDA. Hrát se bude ve speciálních...

55. narozeniny slaví bývalý brankář Petr Bříza. V ČB 4 sezony, 121 zápasů (65 výher, 14 remíz, 6 shutoutů). Za @narodnitym 113...

33. narozeniny dnes slaví útočník Lukáš Endál. Přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a taky gólů! ??????

Motor nevídaně šlape! Za celou základní část, za celých 30 zápasů jen jednou nebodoval! Včera to odnesl Prostějov, který dostal...