07.11.2005, Antonín Vansa

Paráda! Před reprezentační pauzou Jihočeši smetli Litvínov

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Litvínov určitě nepředvedl nejhorší výkon ze všech týmů, které se letos v Budvar Aréně představily. Nicméně domů odjel s největší porcí inkasovaných branek. Jihočeši se na letošní poměry rozstříleli a porazili Chemopetrol Litvínov 4:1. „Je to skvělé. Tyhle body jsme moc potřebovali," rozplýval se útočník Ondřej Veselý, který zřejmě konečně protrhl své letošní střelecké trápení.
Hráč zápasu? Jednoznačně! Útočník Ondřej Veselý si konečně na svá záda přilepil visačku s nápisem "střelec" a litvínovského mladíka Radka Fialu pokořil dvěma přesnými zásahy. „Střelecky jsem se v minulých zápasech opravdu trápil. V každém zápase jsem sice měl šance, ale vůbec mi to nepadalo do branky. Jsem moc rád, že se to konečně povedlo dnes," usmíval se spokojeně hráč, který před sezonou zamířil na jih Čech ze Zlína, s nímž v březnu roku 2004 vyhrál titul mistra extraligy. Svůj první zásah v utkání si načasoval na 39. minutu. Aleš Krátoška vyhrál v útočném pásmu buly, Marek Posmyk poslal kotouč švihem směrem na Fialovu klec a pohotový Veselý si našel sražený puk a po zemi zvyšoval už na 3:1. „To už jsem snad ani nemohl nedat. Ale hodně mi přitom pomohlo štěstí, které se k nám v minulých zápasech otáčelo zády. Dnes se k nám odrážely puky, které by třeba v jiných utkáních šly úplně někam jinam," poukazoval na přízeň štěstěny zlínský rodák.
České Budějovice zápas rozhodly ve druhé třetině, kdy dokázaly mladičkého litvínovského brankáře třikrát překonat. Trenéru Jandačovi se tak vyplatila sázka na zúžení sestavy. O přestávce mezi první a druhou třetinou posadil jen na střídačku trio Jindřich Kotrla - Jiří Hanzal - Milan Kopecký. Nově poskládané útoky protrhli střeleckou nemohoucnost hned v čase 21.51. „Mně osobně hra na tři pětky určitě vyhovovala. Mám rád, když se častěji dostávám na led. A myslím si, že to tentokrát prospělo celému týmu," pochvaloval si Veselý. Trenér českobudějovického týmu Josef Jandač moc na výběr po první části hry neměl. Jeho svěřenci předváděli hodně utrápený hokej a jen výborně chytající Roman Turek zabránil tomu, aby po první dvacetiminutovce svítil na multifunkčním hranolu pod střechou Budvar Arény jiný výsledek než 0:1. „První třetina nám opravdu nevyšla. Bylo to z naší strany špatné, hráli jsme pod tlakem. O přestávce jsme si řekli, že hru musíme zjednodušit, což se nám povedlo. Myslím, že od stavu 2:1 jsme měli zápas ve vlastních rukou," podotkl Veselý.
Čím více se blížil konec střetnutí, tím byli Litvínovští nervóznější. Nejlépe to dokumentoval hodně podrážděný kapitán Chemopetrolu Robert Reichel. Ten v čase 54.54 poslal na Romana Turka slabou střelu a po odpískání sekl gólmana, s nímž v roce 1996 dosáhl ve Vídni na titul mistra světa, přes lapačku. Nutno říci, že úplně zbytečně. Když ho pak hlavní rozhodčí Nečas přijel na litvínovskou střídačku napomenout, dočkal se jen nevybíravého komentáře z Reichelových úst. Hostům skutečně především ve třetí třetině nervy hodně tekly. „Pár drobných provokací a faulů tam bylo. Ale za nepříznivého stavu tak hraje každý tým. Nejsem tím nijak pohoršený," prohodil smířeně Ondřej Veselý.

Kdo čekal, že Litvínov bude pro českobudějovické hokejisty snadným soustem, musel být po první třetině asi hodně rozčarovaný. Nástup sice měli borci v bílých dresech aktivnější, avšak po přesném zásahu litvínovského Adama Šaffera se dostali pod silný tlak a těžko hledali po celý zbytek první třetiny odpověď na útoky severočeského celku. „Bylo to z naší strany strašné. Myslím, že můžeme být hodně rádi, že jsme dostali v prvních dvaceti minutách jen jeden gól," nebral si servítky rtuťovitý útočník Štěpán Hřebejk, který sehrál klíčovou úlohu při nástupu do druhé třetiny. Při redukci jednotlivých formací se dostal Hřebejk po bok Veselého s Krátoškou a hned první akce této formace skončila gólem. Ve chvíli, kdy sudí Nečas signalizoval trest pro krosčekujícího beka Martina Ťupu, vystřelil od modré čáry obránce Kutlák a jeho snahu dovedl k úspěšnému konci právě drobný forvard. „Puk zůstal ležet pod nohama obránců. Zkusil jsem si ho přikopnout a povedlo se mi to trefit do branky. Jsem rád, že jsem konečně letos vstřelil gól," lebedil si Hřebejk, který svou první letošní extraligovou trefu namířil pod lapačku brankáře Fialy.
Tím však nebylo českobudějovické střelecké představení v nedělním večeru u konce. Na začátku 34. minuty vyšlo Jihočechům parádně střídání. Vyčerpaný Hřebejk odjížděl na hráčskou lavici a místo něj naskočil za zády litvínovských beků do hry slovenský útočník Michal Hudec. Bek Vydarený, jenž byl v té chvíli v držení puku, na něj poslal dlouhou přihrávku a Hudec líbivou bekhendovou kličkou zvýšil na 2:1. „To byl podle mě zlom v zápasu. Hodně jsme se tím uklidnili a určitě jsme nehráli pod takovým tlakem," tvrdil rozhodně Hřebejk. V té době už měli Českobudějovičtí místy drtivý tlak. Jejich ofenzivní představení vrcholilo v poslední třetině. Nešťastní zadáci v černých dresech chvílemi vůbec nevěděli, kam dříve skočit. Branku však inkasovali v závěrečné části hry už jen jednu. Ale ta musela potěšit oko každého nezaujatého diváka. Na takové akce lidé na hokej chodí. Rychlá akce na jeden dotek skončila překrásným švihem Ondřeje Veselého. „Jeli jsme s Ivem Kotaškou dva na jednoho. Pořád jsem koukal, kudy mu puk pošlu a v tu chvíli na mě zařval Aleš Krátoška, ať mu kotouč vrátím na modrou. Naslepo jsem to vrátil, on to dal z první Ondrovi Veselému a ten dal krásný gól," pochválil pohlednou útočnou akci svého mužstva Hřebejk.
Závěrečné minuty střetnutí si vychutnávali nejen nadšení diváci, ale zjevně i brankář Roman Turek. Ten po dvouzápasové pauze inkasoval jen jeden gól, pomohl svým barvám k tříbodovému zisku a v posledních minutách si zvedal sebevědomí jedním úspěšným zákrokem za druhým. V poslední minutě se na něj například řítil sám útočník Ivo Prorok, ale Turek jeho pokus o střelu mezi betony v pohodě ustál. Při závěrečném podávání rukou dokonce litvínovského barda s úsměvem upozorňoval na to, že tudy bude dávat góly jen těžko. „Kdo na zápase byl, ten to viděl a sám může říct, že Eda chytal výtečně," chválil výkon zkušeného brankáře, který se loni výraznou měrou podílel na postupu českobudějovického týmu zpět do nejvyšší soutěže.

Ještě loni pomáhal Českým Budějovicím v urychleném návratu mezi tuzemskou hokejovou elitu. A přispěl k němu i důležitou brankou ve třetím barážovém střetnutí. Po sezoně ale zamířil na sever Čech v neděli se poprvé od svého přestupu představil na ledě v Budvar Aréně. Pro Vladimíra Gýnu to ale nebyl příliš šťastný návrat. „Nebral jsem to nějak prestižně. Byl to pro mě zápas jako každý jiný. Před zápasem jsem samozřejmě moc chtěl vyhrát, vypsal jsem i nějaké prémie, ale nic z toho nebude," konstatoval smutně spolehlivý obránce. Litvínov ale především v první části vypadal hodně svěže a zdálo se, že by mohl napodobit počínání řady svých extraligových konkurentů a na cestu domů si přibalit nějaký ten bodík do extraligové tabulky. V čase 5.47 našel Vojtěch Kubinčák zpoza branky špatně krytého Adama Šaffera a ten pod lapačku prostřelil Romana Turka. Dezorientovaní Jihočeši v následujících minutách působili hodně bezradně a nechybělo mnoho, aby například Sklenička dal gól na 0:2. Svou střelu ze samostatného úniku sice namířil mezi betony domácího gólmana, který však kotouč stačil vytěsnit mimo. „Rozhodně jsme byli lepší. Domácí obránci hodně chybovali a měli jsme na to, abychom náskok zvýšili," všiml si Gýna.
Od druhé třetiny se ale role úplně otočily. Najednou to byli domácí, kterých bylo plné kluziště a hostující smečka stále obtížněji odolávala mocným manévrům českobudějovických útočníků. První tržnou ránu do sebevědomí litvínovských hokejistů uštědřil pohotový Štěpán Hřebejk, ve 34. minutě jej napodobil Michal Hudec, který se nemýlil ze samostatného úniku. „Sami jsme si to zavařili. Začali jsme úplně zbytečně zmatkovat a soupeř měl jasně navrch. Navíc jsme ho sami posadili na koně vlastní nedisciplinovaností. Budějovičtí se v přesilovkách dostali do tlaku," uvedl odchovanec litvínovského hokeje, který mimo rodný kraj působil jen v Českých Budějovicích. Zkázu Chemopetrolu dokonal v předposlední minutě druhé třetiny Ondřej Veselý, který za Fialu doklepl pohotovou střelu velmi dobře hrajícího Posmyka. „Budějovice byli od druhé třetiny skutečně jasně lepší. Byli důraznější a rychlejší. Nás to stálo body," mávl rukou nad zpackaným vystoupením Gýna.
Reprezentační přestávku stráví svěřenci kouče Václava Sýkory jednoznačně posilováním ztracené sebedůvěry. V polovině října se sice zdálo, že by se Chemopetrol mohl díky výsledkovému zlepšení přiblížit elitní osmičce, ale poslední tři utkání opět hrubě nezvládl. Nedokázal ani jednou bodovat, inkasoval celkem třináct branek a momentálně osmé Karlovy Vary se mu vzdálily už na deset bodů. „Musíme se nad sebou zase zamyslet. Poslední tři zápasy jsme úplně ustoupili od hry, která nás dovedla k předchozím úspěchům," řekl Gýna. Litvínovský zmar korunoval ve třetí třetině jinak solidně hrající Balázs. V čase 53.08 jel v úniku dvou proti jednomu, ale tak dlouho si rovnal kotouč na střelu, až k němu přijel obrovitý Zdeněk Kutlák, puk mu sebral a Balázs skončil v kotrmelcích za Turkovou brankou.