27.10.2005, Antonín Vansa

Po čase opět na Valašsko, soupeřem bude Jihočechům Zlín

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V úterý skončila v českobudějovické Budvar Aréně dlouhá série neporazitelnosti domácího celku. Sparta Praha odvezla domů všechny body po vítězství 3:1. V pátek se hokejisté Českých Budějovic pokusí nahradit tři ztracené body na ledě úřadujícího vicemistra ze Zlína. Úvodní buly utkání bude vhozeno v 17.00 hodin.
Zápas s pražskou Spartou byl pro Jihočechy hodně nešťastný. Bránící soupeř čtyřicet minut prakticky nic nevymyslel. Českobudějovičtí však dokázali vstřelit jen jeden gól a nejlepší extraligový střelec Petr Ton na začátku třetí části hry dvěma góly v rozmezí tří minut strhl vedení na stranu Sparty. Zkušený celek už si výhru pohlídal a připravil tak svěřencům kouče Josefa Jandače první prohru na domácím ledě v letošním ročníku. „Mrzí nás to moc. Po takovém průběhu nemělo k porážce dojít,“ kroutil nechápavě hlavou asistent trenéra Milan Kupka. Českobudějovičtí navíc prohrou přišli o líbivou bilanci deseti střetnutí bez porážky. „To pro nás není vůbec směrodatné. My jsme tu sérii nesledovali. To je spíše věc, kterou sledují diváci a novináři. My se soustředíme na jednotlivá utkání, abychom na konci základní části měli co nejvíce bodů a postoupili do play-off,“ uvedl pětapadesátiletý trenér.
Úvod úterního utkání příliš velkou podívanou nesliboval. Sparta dobře bránila a diváci se první větší šance na skórování dočkali až v 6. minutě. Nejprve v čase 3.36 krosčekoval před sparťanskou brankou Špaňhel Jindřicha Kotrlu, za což mu sudí Husička udělil dvouminutový trest. O šestašedesát vteřin později šel Tomáš Netík ve vlastním obranném pásmu příliš vehementně do vhazování, zasáhl Tomáše Vaka holí v obličeji a rovněž inkasoval menší trest. Českobudějovičtí dostali šanci hrát čtyřiapadesát vteřin v přesilovce pěti proti třem. Až na dvě střely obránce Petra Gřegořka v ní však nic kloudného nevymysleli a v konečném zúčtování se opět potvrdila známá pravda, že tým, který nevyužije dvojnásobnou přesilovku, nemůže vyhrát zápas. „Je bezpochyby, že jsme měli dát gól. Tyhle situace opravdu rozhodují utkání,“ posteskl si Kupka.

Sparta svou lekci z produktivity zahájila už o přestávce mezi druhou a třetí třetinou. Emotivní kouč Jaromír Šindel rozházel jednotlivé formace a tento tah mu vynesl úspěch už na začátku 44. minuty. Marek Černošek dokázal před českobudějovickou branku vrátit zdánlivě ztracený puk a Petr Ton s pořádnou porcí štěstí překonal Romana Turka. Fatální chyba v obraně nahlodala jihočeské sebevědomí. A to ještě nebylo vše. Martin Chabada našel o tři minuty později přihrávkou přes celé střední pásmo nabrusleného Tona, jenž opět mířil přesně - 1:2. Na tento úder už Jihočeši nedokázali zareagovat. Pozorná obrana Sparty je už do vážnějšího tlaku nepustila. Tři minuty rozhodly o výsledku nepříliš pohledného duelu. „Sparťané měli určitou výsledkovou krizi a tomu také přizpůsobili herní styl. Hráli hodně do obrany a hrozně moc bojovali. Já osobně jsem takovou Spartu viděl poprvé,“ upozornil Kupka. Případné vyrovnání skóre v závěru domácím hráčům opět znepříjemňoval špatný led. Nejmarkantněji to bylo vidět čtyřicet vteřin před koncem. Při českobudějovické power-play dobře sehraná kombinace finišovala pasem Tomáše Vaka na Gřegořka. Ten se chystal od modré poslat táhlou střelou puk na Schwarzovu klec, jenže kotouč v poslední chvíli poskočil a Gřegořek měl spoustu práce jen s tím, aby jej ještě udržel v útočném pásmu. „Hráči si na to opět stěžovali. A koneckonců byl špatný led vidět i ze střídačky. Zdá se, že se po týdnu vrátilo vše do starých kolejí. A více se k tomu nechci vyjadřovat. Je to otázka na vedení zimního stadionu,“ odmítl další komentář asistent kouče Josefa Jandače.

Na problémy s ledem na vlastním stadionu mohou ale Jihočeši alespoň na jedno utkání zapomenout. V pátek brzy ráno vyrážejí na dlouhou cestu do Zlína. Na stadionu Luďka Čajky je přivítají domácí hokejisté, kteří v září uhráli v Českých Budějovicích remízu 1:1. Šokovali však přísnou defenzivou, která sice nesla ovoce, ale setkala se s obrovskou bouří nevole ze strany přihlížejících diváků. Podle Milana Kupky nebude Zlín hrát jinak ani na vlastním ledě. „Neočekávám to. Viděl jsem před měsícem jejich utkání v televizi proti Slavii a hráli úplně stejně jako u nás,“ připomněl zápas v němž Zlín remizoval s aktuálně prvním týmem tabulky. Tehdy zachraňoval nerozhodný výsledek až v poslední minutě bek Miroslav Blaťák.
Jednu výhodu mají českobudějovičtí proti Zlínu už nyní. Valašskému celku totiž bude chybět šikovný centr Petr Leška, který má od disciplinární komise pozastavenou činnost na dvě soutěžní utkání. Stalo se tak na podnět Liberce, který na televizním záznamu usvědčil, kterak Leška mimo zraky sudího nakopl bruslí ležícího libereckého obránce Lukáše Dernera. „Nemám přesné informace o tom, jak dalece byl Leška do mužstva zabudován. Má nyní jiné spoluhráče než měl před svým odchodem, takže je velmi těžké určit, zda to pro nás bude výhoda. Každopádně se jedná o hráče, který je schopný rozhodnout přesilovou hru,“ konstatoval Kupka.

Jihočeši nemají nejmenší důvod se Zlína bát. Venku letos podávají báječné výkonu a na ledech soupeřů dokonce nasbírali více bodů než v domácím prostředí. Navíc se opět mohou spolehnout na dostatek sil. I přes absence tří útočníků a jednoho beka pojedou na Valašsko se čtyřmi kompletními formacemi. Do sestavy by se měl podle dostupných informací zařadit jeden z třebíčské dvojice Jiří Hanzal - Lukáš Květoň. „Ale kdo to bude, to se teprve rozhodneme,“ usmál se Milan Kupka.