19.01.2010, Petr Novotný

Prodlouží HC MOUNTFIELD vítěznou sérii v Kladně?

Č. B u d ě j o v i c e - Tři zápasy v řadě extraligoví hokejisté HC MOUNTFIELD vyhráli. Zvítězili v Liberci, v Litvínově i doma nad Třincem. Teď je čeká další těžké utkání. Kladno sice není v tabulce na předních příčkách, je naopak na pozici předposlední, ale v posledních třech kolech vyhrálo v Litvínově a porazilo i vedoucí Plzeň a nesmí se podceňovat. Navíc s Jihočechy mají letos Kladenští kladnou bilanci. Zápas začne na kladenském zimním stadionu v úterý v 17.30 hodin.

O soupeři – HC GEUS OKNA Kladno

Kladenští hokejisté měli posledních pár sezon jako přes kopírák. Nejprve soutěž dobře rozjeli, že se mluvilo o překvapení ročníku. Pak začali ztrácet dech, ale celkově to vždycky vyšlo tak, že se celkem v pohodě zachránily a nebo se i dostali do play-off. Letos je to trochu jinak. Protože tým se potácí v dolní polovině tabulky od samého začátku základní části.

Přitom měl malinko jiné ambice. V létě ho posílili zkušení beci František Kaberle, Milan Toman a Petr Mudroch. Jeden hrál NHL, druhý několik sezon bojoval na špici extraligy v českobudějovickém HC MOUNTFIELD a třetí přišel ověnčený titulem pro mistra extraligy z Karlových Varů.. Do útoku získali Středočeši méně známá jména jako Jana Dlouhého ze Zvolena nebo svého odchovance Vítězslava Bílka z Karlových Varů. I toho ovšem jihočeští fandové dobře znají, protože odehrál většinu sezony v barvách českobudějovického klubu.

Zdá se, že letní změny moc nepomohly. Velkým přínosem letos nebylo ani tradiční kratičké působení Petra Tenkráta před odchodem do Finska a tak klub doplňoval svůj kádr ještě v průběhu sezony. Asi nejvíc se čekalo od Daniela Brandy z pražské Slavie, ale on zatím celek netáhne k výraznějším výkonům a navíc si až do konce sezony nezahraje kvůli zranění.

Ať už tahle sezona dopadne jakkoliv, budou na ni v Kladně vzpomínat jako na méně povedenou. A když ne kvůli výsledkům, určitě i kvůli tomu, že klub nedobrovolně střídal trenéra. Kvůli zdravotním problémům musel za kouče Zdeňka Müllera na střídačku Otakar Vejvoda starší. A to nebylo zdaleko všechno, protože Kladno na sklonku minulého roku řešilo i problémy ve vedení klubu, které vyústily v odchod generálního manažera Otakara Černého.

Ale ať je situace středočeského klubu jakákoliv, nesmí se podcenit. V minulém kole Kladno dokázalo, že dokáže překvapit i velkého favorita, když porazilo Plzeň a stále si drží tíbodový distanc na poslední Kometu Brno a českobudějovický klu už v této sezoně výběr trenéra Vejvody obral o šest bodů. "Potřebujeme sbírat body a hlavně doma si je nemůžeme dovolit ztrácet," řekl trenér Otakar Vejvoda. Do sestavy by se mu měli vrátit útočníci Martin Procházka a Horna. Bek Libor Procházka, který přišel v průběhu sezony, po herní pauze otestuje formu nejdříve ve středu v dresu prvoligového Berouna proti Chomutovu.

SMOLNÁ TEČ Roman Turek se mohl zapsat na první místo v historických rekordech české extraligy v neprůstřelnosti brankářů. To by ovšem nesmělo být smolné teče kladenského Davida Stielera, který ve 49. minutě třetího vzájemného duelu v této sezoně tečoval před střelu obránce Petra Mudrocha. Jihočeši doma remizovali s Kladnem 1:1 a v prodloužení vystřelil bolusový bod navíc Milan Gulaš.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Českobudějovičtí hokejisté navázaly na dlouhou sérii osmi porážek v řadě, která začala na začátku prosince novou řadou třech výher. Díky nim se vrátily do hry o pozice mezi první šestkou, která si zajistí postup přímo do čtvrtfinále vyřazovacích bojů. "My jsme v té špatné sérii několikrát bodovali a odehráli dobré zápasy, ale je samozřejmě vždy lepší připsat si body za výhru, tedy dva nebo tři," uvedl kouč František Výborný.

Sedmí Jihočeši ztrácí na šestou Spartu jen dva body, na páté Vítkovice však ještě o dalších osm více. Přesto se by se do první šestky rádi podívali. Ovšem pozor si musí dávat i na příčky pod sebou. Na jedenácté Karlovy Vary mají k dobru jen čtyři body.

Do třech vítězstvích v řadě se do českobudějovické kabiny znovu vrací mírně poztrácené sebevědomí. Tým už zase ví, že dokáže vyhrávat, i když si stále zbytečně komplikuje závěry zápasů, což se dá hlavně o zápase na ledě Litvínova, kde během posledních třech minut přišel tým o tříbrankové vedení. Ovšem ani proti Třinci nešlo vše hladce a málem se konal další obrat soupeře. V závěru však tým přece jen vedl o dva góly a užil si zasloužené ovace. „Po několika zápasech je to zase dobrý pocit,“ netajil útočník Tomáš Micka, který má na posledních výhrách velký podíl.

V posledních zápasech nehráli nemocní Květoň, Sailer a Melichárek. Je otázkou, jestli už se stihnou dát na utkání v Kladně dohromady. Naopak pozitivní byl proti Třinci plnohodnotný návrat Tomáše Vaka do zápasu, protože zvláště jeho statistika na vhazování je obdivuhodná.

Zápas HC GEUS OKNA Kladno – HC MOUNTFIELD začne v úterý v 17.30 hodin.

Páreček zajímavostí

Špatná bilance
Pokud budou hokejisté českobudějovického HC MOUNTFIELD hledat, proti komu se jim v této sezoně nedaří, na místě je podívat se na výsledky s Kladnem, protože proti tomuto soupeři vyválčili jen tři body ze tří zápasů. Nejprve s ním doma prohráli 4:5 po samostatných nájezdech. Pak prohráli Jihočeši v Kladně 3:5 a doma vyhráli až v prodloužení 2:1.

Bývalí hráči se moc netrefují
V této sezoně ve vzájemných zápasech moc neplatí pravidlo, že se bývalí hráči proti svému klubu trefují. Ve třech utkání dal Českým Budějovicím gól jen Radek Bělohlav, když pečetil vítězství svého celku ve druhém zápase do prázdné branky na 5:3. Jinak se Milan Toman, ani Vítězslav Bílek k bodům ve vzájemných duelech nedostali.

Pavel Patera (101 tr. minut)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.