16.02.2004, Antonín Vansa

V úterý o první letošní výhru nad Oceláři

Již třikrát letos Jihočeši prohráli s hráči Třince. V pátek od 17.30 hodin budou Českobudějovičtí bojovat v Budvar aréně o první letošní body, které by je uchovaly ve hře konečnou třináctou pozici. Po porážce 1:3 na Kladně už je ovšem naděje na vyhnutí se baráži mizivá.
PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - HC OCELÁŘI TŘINEC

Historie

Začátky ledního hokeje v Třinci se datují od sezóny 1929/30, když několik nadšenců začalo s organizovaným hokejem v klubu SK Třinec. Hokejová aréna byla na dodnes zachované Glejtowni, která tímto způsobem vstoupila do hokejové historie. Již v počátcích hokeje v Třinci si přijela pro výprask slavná AC Sparta Praha, která zde prohrála 7:2.
Oživení po bídě válečných let nastalo v Třinci již v sezoně 1945/46, kdy Třinecké mužstvo začalo opět hrát pravidelné soutěže v ostravském kraji. V Třinci byla vybudována dvě hokejová hřiště s přírodním ledem, jedno z nich bylo v areálu učiliště, kde se proháděly hokejové naděje pod vedením již zesnulého Evžena Ciencialy.
Přelomem bylo vybudování uměle chlazené ledové plochy v areálu v Lesní ulici v Třinci, která byla otevřena 17. února 1967. V roce 1976 byl stadion zastřešen, ocelovou konstrukci (která prý přežije 500 let) vyrobili pracovníci mechanických dílen TŽ a všichni již viděli v Třinci halu, ta však byla dokončena až za dlouhých 13 let.
V roce 1979 se mužstvo probojovalo do 1.NHL, kde se Třinečtí pohybovali zpravidla na předních místech. Nová éra třineckého hokeje začala v ročníku 1984/85, kdy se v Třinci objevil nenápadný student tělovýchovné fakulty Alois Hadamczik, bratr tehdy mnohem slavnějšího Evžena, trenéra fotbalistů Baníku Ostrava a olympijského mužstva. Hadamczik dělal asistenta Miloši Holáňovi a od sezony 1985/86 vedl mužstvo jako první trenér. Již tehdy vepsal mužstvu útočný styl, který je pro jeho herní projev dodnes typický.
V sezoně 1992/93 hrál Třinec o postup do extraligy. V pátém zápase finále play-off se Stadionem Hradec Králové Severomoravané v prodloužení prohráli, ale deset sekund před koncem Petr Zajonc netrefil prázdnou bránu, před níž ležel bezmocný Barta. Tak nabitý stadion v Třinci snad od té doby ještě nebyl.
Alois Hadamczik se přes Německý Sonthofen, Fussen, Vítkovice a Olomouc se vrátil právě včas v roce 1995 do Třince, aby dotáhl mužstvo do extraligy. V nezapomenutelných zápasech play off vypomohli ambicioznímu týmu Josef Marha, Roman Kaděra a Viktor Ujčík.
V první sezoně 1995/96 se Třinec vyhnul prolínací souteži, mužstvo se zachánilo a začalo v tabulce stoupat vzhůru, v sezoně 1996/97 obsadilo 4. místo v základní části, ale v play-off bylo hned v prvním kole vyřazeno Pardubicemi. Největšího historického úspěchu dosáhly Železárny Třinec o sezonu později, kdy prošly až do finále play-off. Nad síly Třince byl Vsetín. Třinec patří dlouhodobě mezi absolutní ligovou špičku, na výrazný úspěch však na stadionu v Lesní ulici stále čekají.

Umístění Třince v posledních pěti sezonách

1998/99   HC Železárny Třinec        3.místo (semifinále 2-3 se Zlínem)
1999/00   HC Oceláři Třinec          6.místo (čtvrtfinále 1-3 s Plzní)
2000/01   HC Oceláři Třinec          9.místo
2001/02   HC Oceláři Třinec          8.místo (čtvrtfinále 2-4 se Spartou)
2002/03   HC Oceláři Třinec          4.místo (semifinále 2-4 s Pardubicemi)

Současnost

S výjimkou sezony 2000/01, která Třinci vůbec nevyšla, probíhá několik posledních ročníku podle předepsaného scénaře. Moravané končí většinou v první čtyřce, dávají téměř nejvíce gólů z celé soutěže, ale zároveň drží titul nejhorší obrany ligy. Letošní ročník se v tomto ohledu nijak neliší od těch předcházejících. Třinec má velkou slabinu v prostoru brankoviště, kde se letos nedaří jak Lakosilovi, tak i Vojtkovi. Drtivá síla je však v útočných řadách. Jména jako Richard Král, Pavel Janků, Zdeněk Pavelek a Václav Pletka hovoří sama za sebe. Třinec bude jako tradičně černým koněm play-off!

Předpokládaná sestava:
Vojtek - J.Kasík, Jančařík, Hunkes, R.Procházka, Všetečka, F.Štefanka - Janků, Melenovský, Pavelek - Zadina, R.Král, Pletka - Kropáč, Martynek, Bordowski.
Trenéři: Pavel Marek.

POMOHOU POHOVORY S HRÁČI K VÝHŘE NAD TŘINCEM?

Naše výkony venku jsou mi záhadou, říká Radek Ťoupal

České Budějovice na Kladně nevyužily ideální příležitost ke zdramatizování boje o záchranu. Zatímco Bílí Tygři trpěli v T-Mobile aréně, kde jim nakonec sparťanští střelci nasázeli šest branek, Jihočeši nebyli schopní vyrovnat se s aktivní a důraznou hrou Rabatu Kladno. Po zásluze nakonec prohráli 3:1. „Chtěli jsme se soustředit na začátek, ale udělali jsme hrubou chybu, kdy jsme soupeři dovolili rychlý brejk a prohrávali jsme," říká trenér Radek Ťoupal, který se s inkasovaným gólem těžce vyrovnával ještě den po zápase. „Byla to hodně sporná situace. Ale rozhodčí řekl, že to branka byla, tak jsme prohrávali," pokrčí rameny českobudějovický kouč. Jinak se úvodní dvacetiminutovka nesla v režii hlavního rozhodčího Rejthara, jenž během prvních dvaceti minut rozdal 16 trestných minut. Polovinu úvodní části proseděli na trestné lavici hráči HC České Budějovice. „Neměli jsme šanci dostat se do nějakého přečíslení, nebo gólové šance," vidí důsledek častých rozhodcovských manévrů Ťoupal.

Kladno se pro druhou třetinu vedením uklidnilo a svůj spolehlivý výkon korunovalo dalšími dvěma góly. Po Hornovi se poprvé po svém zranění trefil i Martin Procházka. Ten využil bleskové orientace Jaroslava Špeldy, jenž zachytil střelu Iva Kotašky. „Naši útočníci se soustředili na metru kolem brankoviště a nikdo neměl šanci zabránit Špeldovi v nahrávce," kroutí hlavou trenér HC České Budějovice. V, pro Jihočechy nejzdařilejší, poslední třetině se hosté přeci jen vrátili do zápasu, když přesnou přihrávku beka Jasečka využil těžkou ránou nad rameno Kopřivy zadák Josef Jindra. Na více už ale Českobudějovičtí neměli, nepřidalo jim ani čtyřminutové oslabení při faulu Bělohlava a zbytečné vyloučení Ďuráka, který do zápasu nastoupil až ve 41.minutě. „Soupeř si hru zkušeně kontroloval. Šanci jsme sice ještě měli při akci Mrázka a Bělohlava, ale to bychom asi měli až příliš štěstí v krátké době za sebou," myslí si bývalý kapitán Českobudějovických.

Radka Ťoupala tradičně zklamal přístup některých hráčů. Je až neuvěřitelné, kolik chyb dokáží Jihočeši v tak krátké době, jakou je první třetina, udělat. „Samotnému je mi to záhadou. Je skutečně obrovský rozdíl mezi tím, když hrajeme doma a venku. Teď budeme mít pohovor s hráči a chceme vědět, jaký názor na to mají oni," říká důrazně Ťoupal.

V pátek přijíždí do Budvar arény poslední dobou velice střelecky potentní Třinec. V pátek vyhrál na ledě Pardubic divoce 7:4, v neděli výhru potvrdil s Litvínovem, který přehrál 6:3. „Je to těžký soupeř, s nímž máme letos hodně špatnou bilanci. Oni teď hrají v pohodě, dávají spousty branek, takže naše jediná šance je držet soupeře v obranném pásmu. Naše obrana totiž kupí chybu na chybu," vysvětluje smutně Ťoupal.

V brankovišti by měl opět dostat důvěru běloruský gólman Andrej Mezin, kterému příliš nevyšel domácí klíčový zápas se Vsetínem. Po páté brance, kterou ale čároví rozhodčí pro ofsajd neuznali, jej trenér Ťoupal raději vystřídal. „Mezin za mnou přišel o první přestávce zápasu se Vsetínem a řekl, že se necítí v brance dobře, abych ho vystřídal. To jsem odmítl. Impulsem pro mě byl až neuznaný gól Štrauba. Na Kladně chytal zase dobře," soudí trenér Českých Budějovic. Podle všeho by neměli nastoupit obránci Miroslav Ďurák, Roman Čech a útočník Robin Bacul. Zatímco Třinec bude v zápase postrádat zraněné Malinského a Haška, Jihočeši k lazarům Šimánkovi, Robovi a Rachůnkovi nikoho nového nepřipsali. Na tréninku chyběl jen Mrázek, kterého sužovali střevní potíže. Nastoupí i obránce Ivo Kotaška, který na Kladně schytal několik nepěkných úderů a jednu ránu pukem.

První gól na Kladně nebyl, myslí si kapitán týmu Martin Štrba

U první ikasované branky HC České Budějovice na Kladně byl útočník Martin Štrba. „Myslím si, že to gól nebyl. Byla to tyčka. Alespoň pokud se úhel odrazu rovná úhlu dopadu," pokrčí rameny robustní útočník Českých Budějovic. Inkasovaná branka se sebevědomím Jihočechů hodně otřásla, navíc je rozhodčí Rejthar během prvních dvaceti minut neustále posílal do čtyř. „Stálo nás to hodně sil. Tím pro nás ten zápas byl hodně náročný," říká Štrba. Přesto by bylo chybou svádět porážku 1:3 jen na úzkostlivý výkon hlavního rozhodčího. Jihočeši nedokázali úvodní část držet se soupeřem krok a jen díky výbornému Mezinovi byl stav o přestávce mezi 1. a 2.třetinou 1:0. „Zahráli jsme první třetinu tragicky, možná i proto, že jsme přijeli docela pozdě k zápasu a měli jsme krátký čas na rozhýbání. Naštěstí to po první třetině bylo jen 1:0," nebere si servítky Štrba.

Od druhé třetiny hosté hru zpřesnili, ale inkasovali paradoxně v době, kdy Kladno nemělo hru pod kontrolou. Dva bleskové výpady do obranné třetiny hráčů v červeném znamenaly vedení 3:0. „Od druhé třetiny bych řekl, že jsme byli lepší, ale my jsme bohužel hráli a oni dávali góly," posteskne si sympatický útočník, který v zápase nakonec nasbíral dva minusové body.

České Budějovice už stačily na půdě osmého celku tabulky jen korigovat. V přesilové hře potrestal vyloučení Pazourka Josef Jindra. Ztráta na předposlední místo je nyní sedm bodů, přičemž ve hře už je jen patnáct extraligových dílků. „Zázraky se dějí pořád. Já si myslím, že stále tu nějaká šance je a dokud ji budeme mít, budeme se o třinácté místo prát. Ale asi už to také nezáleží jen na nás," přiznává Štrba. Jasno může být už po nadcházejícím kole, kdy Liberec v jednom z utkání pravdy hostí už téměř zachráněný Vsetín.

V rámci 48.kola přijíždí do Budvar arény Třinec, který nabral po reprezentační přestávce skvělou formu. Okořenil jí třinácti nastřílenými brankami během 120 minut! „Nám se v minulosti vždy na Třinec dařilo, ale letos na ně bohužel neumíme. Oni hrají ve velké pohodě, rozdali dva příděly Pardubicím a Litvínovu. Můžeme doufat v to, že nás třeba podcení," doufá Štrba, který by se měl v zápase objevit po boku zkušeného Bělohlava. Dohrával už s ním zápas na Kladně. „Po první třetině trenér stáhnul ze sestavy Štěpána Hřebejka, postavil ke mě Bělmu a Robin Bacul se vrátil do třetí pětky. Když se nám první třetina nepovedla, trenéři s tím museli něco udělat," dodává nejlepší střelec HC České Budějovice.

Mezin - Kotaška, Gýna, Jasečko, Jindra, T.Jakeš, Kolda jun. - Kristek, Štrba, Bělohlav - F.Mrázek, Ondřej, Sailer - Hřebejk, Fadrný, Bartoš.
Trenéři: Radek Ťoupal a Ladislav Kolda.

STATISTICKÉ CENTRUM

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

Oceláři Třinec

Letošní zápasy:      47   22  1  2  1  21  137:138  71 ( -1)
Aktuální série:      10    4  0  1  0   5   30:34   13 ( -2)
Nejproduktivnější hráč: Zdeněk Pavelek - 40 bodů (11+29)

HC České Budějovice

Letošní zápasy:      47   13  1  4  2  27   100:143  47 (-22)
Aktuální série:      10    4  0  2  0   4    26:28   14 ( -1)
Nejproduktivnější hráč: Jaroslav Kristek - 25 bodů (11+14)

Historie vzájemných zápasů v české lize

Pětatřicet zápasů spolu v historii samostatné české ligy sehráli hokejisté HC České Budějovice s Třincem. Jihočeši vyhráli téměř polovinu všech zápasů, nastříleli dokonce o patnáct branek více, než útočně laděný Třinec.

35   17   2   4   0   12    120:105  48

Skvělé statistice vděčí Jihočeši především domácímu ledu, kde vyhráli dvanáckrát. Třinec na českobudějovickém zimním stadionu vyhrál jen dvakrát.

17   12   1   2   0    2     65:36   32

V letošní sezoně jsou to ovšem Oceláři, kdo se pyšní lepší bilancí ze vzájemných zápasů. Poslední tři zápasy nad Českými Budějovicemi Severomoravané vyhráli při celkovém skóre 14:3.

3    0   0   0   0    3      3:14    0

Vzájemné domácí zápasy s Třincem od sezony 2000/01

12.9.2000 HC České Budějovice - HC Oceláři Třinec 5:2 (0:1,5:1,0:0)
Rob, V.Benák, Brož, Jasečko, F.Turek - Němčický, R.Král.

3.12.2000 HC České Budějovice - HC Oceláři Třinec 3:2 (1:0,1:1,1:1)
Martínek, Brož, Kotalík - Janků, Hašek.

2.11.2001 HC České Budějovice - HC Oceláři Třinec 5:3 (3:2,2:1,0:0)
Štrba 2, Rob, Šimánek, Sailer - Frosch, Zadina, Janků.

5.2.2002 HC České Budějovice - HC Oceláři Třinec 3:0 (2:0,1:0,0:0)
Michálek, Nedoma, Hučko.

30.10.2002 HC České Budějovice - HC Oceláři Třinec 3:3po prod. (2:1,0:0,1:2-0:0)
Ondřej, Babka, Šimánek - Marek 2, Janků.

Bartoš, Slavík, F.Turek, Míka, Babka - Pavelek, Malinský, Janků, Hašek.

14.11.2003 HC České Budějovice - HC Oceláři Třinec 0:5 (0:2,0:0,0:3)
Melenovský 2, Pavelek, Skořepa, Janků.

V ČELE FILIP TUREK, ROB JEJ ZATÍM NEOHROZÍ

Nejproduktivnějším hokejistou Českých Budějovic v zápasech proti Třinci je střední útočník Filip Turek. Nasbíral jedenatřicet bod, o dva kanadské body více než druhý v pořadí Luboš Rob. Ten se momentálně zotavuje po operaci třísel, tudíž Turka na vedoucí příčce v dohledné době neohrozí. Třetí je nynější kouč HC České Budějovice Radek Ťoupal.
Tučně vyznačení hráči stále působí v HC České Budějovice.

Jméno                   Góly  Asistence  Body
1.  Filip Turek          12  +  19        31
2.  Luboš Rob            14  +  15        29
3.  Mgr.Radek Ťoupal      8  +  19        27
4.  Martin Štrba         10  +   6        16
5.  Petr Sailer           6  +   8        14

DOSTANE SE JINDRA OPĚT DO KONFLIKTU S PROTIHRÁČEM?

Obránce Josef Jindra hraje extraligu pátým rokem. Za pět let se vypracoval mezi jedny z nejnepříjemnějších obránců HC České Budějovice. Důsledný zadák se díky své pečlivé hře dostane nejednou do konfliktu s protihráčem. V letošní sezoně plní v týmu Jihočechů roli zlého muže, když nasbíral 65 trestných minut.