07.10.2006, Roman Šperňák

Zápasy se Spartou neznamenají pro Veselého nic zvláštního

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Jedna série skončila. Českobudějovičtí hokejisté čekali celých patnáct zápasů na výhru nad pražskou Spartou. V jedenáctém kole extraligového ročníku 2006/2007 se jim to konečně povedlo. Perfektním obratem zápasu si připsali po třech zápasech opět plný bodový zisk a zároveň cenný skalp úřadujícího mistra extraligy, na který čekali tak dlouho. „Tři body se Spartou mají stejnou váhu jako tři body se Vsetínem,“ odmítl prestižní náboj zápasu útočník Ondřej Veselý.
Po utkání na něm byla ale vidět radost i úleva. „Začátek nebyl z naší strany vydařený. Půl zápasu jsme se trápili,“ přiznal Ondřej Veselý. „Trošku na nás dolehly dvě předchozí porážky a z toho to vycházelo. Na naší straně chyběl hlavně pohyb. Hráli jsem trochu křečovitě.“ Pražské Spartě přišel vlažný vstup Jihočechů vhod. Už od 7. minuty vedla a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k obratu. Když ohrožovali domácí hráči Salfického, bylo to pouze ze střel od modré čáry. Dorážky vždy rychle vyřešila sparťanská obrana, která do 35. minuty hrála velmi dobře. Pak se však sesypala jako domeček z karet. „Hodně nám pomohl gól Štěpána Hřebejka,“ ocenil svého spoluhráče Veselý. Českobudějovický forvard napřáhl ve středním pásmu a brankář Salfický musel hodně zpytovat svědomí, že lapačku nepoložil až na ledovou plochu. Puk mu pod ní proletěl. „Potřebovali jsme nějaký impuls, abychom se zvedli,“ vysvětlil Veselý. Na podobný gól čekal jeho tým marně v minulém domácím zápase proti Vítkovicím. „Podobný gól jsme potřebovali.“ Tentokrát je nastartoval k nevídanému obratu. Během tří minut proměnili takřka vše, co se dalo. Začal Hřebejk, pokračoval Gřegořek a vše završil Hübl, který nejprve vyhrál vhazování v útočné třetině a tím si sám nahrál na vítěznou branku zápasu. Hosté jen kroutili nevěřícně hlavou a již ve druhé části hry si vzali oddechový čas. „Po první brance nám také hodně pomohli diváci,“ nezapomněl poděkovat fanouškům člen třetího českobudějovického útoku. Gól sice Ondřej Veselý nedal, ale v zápase zaujal jinak. Má i jinou roli, než je jen střílení branek. Hraje bránící křídlo a to se v jeho statistikách projevuje. „Mám víc defenzivních úkolů a teprve pak mám podpořit útok. Když hrajeme proti takovým soupeřům, jako je Sparta, musím se soustředit víc na hru dozadu a nemám tolik prostoru dopředu.“ doplnil. Hned v úvodu zápasu se při kiksu Vágnera před Salfického brankou dokázal vrátit s elitním sparťanským útočníkem Tonem a zblokovat mu jeho střelu na Turka. Hosté v tu chvíli jeli tři na jednoho beka. Důležitější a pro vývoj zápasu klíčový zákrok přišel v závěru druhé třetiny. Marek Posmyk přišel v útočném pásmu o puk a zničehonic se na Turka řítil Netík. V poslední chvíli ho však odzbrojil před brankovištěm vracející se Ondřej Veselý. „Hráč Sparty začínal ve stoje a já by docela rozjetý, takže jsem ho snadněji dojel a měl proti němu výhodu,“ nepřeceňoval svůj počin Veselý. Do zadu hrál opravdu výborně a plnil si do puntíku všechny své povinnosti.
Hodně se mluvilo o sérii neporanitelnosti Sparty. Patnáct zápasů v řádě s Českými Budějovicemi neprohrála. Prestižní náboj však pro domácí hráče vymizel. „V kabině o tom mluvil jen trenér. Chtěl, abychom na to nemysleli, ale my jsme se o tomhle vůbec nijak nebavili. Já osobně jsem o tom ani nevěděl,“ řekl Veselý. Spolu se svými spoluhráči získali tři důležité body, které pro ně znamenají to samé, jako by je získali nad jakýmkoliv jiným soupeřem. „Tři body se Spartou mají stejnou váhu jako tři body se Vsetínem,“ odmítl určitou prestiž zápasu Veselý. Vítězství nad Spartou dostalo Jihočechy na druhé místo tabulky právě před Spartu a nedělního soupeře ze Zlína.

„Za stavu 2:0 jsme mohli dát gól a bylo by po zápase. Dvakrát jsme jeli sami na brankáře. Soupeř nám poté dal tři rychlé góly a pak už se to dalo jen těžko zvrátit,“ litoval zahozených šancí mladý útočník Sparty Martin Podlešák. Přesto mohl být po utkání spokojen. Jen tak na něj totiž nezapomene. Dal v něm svůj první extraligový gól a to dokonce hned dvakrát. To se jen tak každému nepovede. Už v 7. minutě napřáhl po zavezení puku do útočného pásma Netíkem. Z hranice kruhů propálil brankáře Turka. V tu chvíli hlasatel na stadionu oznámil jako střelce Martina Podlešáka, i když bylo zřejmé, že kotouč za Turkova záda tečoval dojíždějící David Vrbata. „Viděl jsem, že byl puk tečován Davidovými kalhotami,“ přiznal Podlešák. Přesto mu spoluhráči ihned po zápase schovali na památku puk. „David dal také první gól, takže si ho vzal on. Já si vzal až ten druhý,“ usmál se. Po přestávce bylo vše uvedeno na pravou míru, a tak dál čekal na svou první branku v soutěži. V polovině zápasu zaskočil celou Budvar arénu, když oklamal stínujícího obránce Vágnera i brankáře Turka a mezi betony domácího gólmana zvýšil vedení svého celku na 2:0. „Vystřelil jsem bekhendem a přiznám se, že ani nevím, jak to tam spadlo,“ divil se ještě dlouho po utkání. Přesto ani jeho „druhý“ gól v zápase nestačil. Hosté si v závěru druhé třetiny černou chvilku, když běheme třech minut dostali tři branky. Přišli tím o pracně nabyté vedení a už neměli síly na otočení stavu. „ Nepolevili jsme, ani jsme se neuspokojili, prostě jsme měli smůlu. Soupeř dal jeden blbý gól z dálky a je jen škoda, že ty branky padly strašně rychle po sobě. Pak už se stav proti rozjetým Budějovicím těžko otáčel,“ uvedl Podlešák. Sparťané ale nic nezabalili. V úvodu závěrečného dějství prohrávali o jednu branku a chtěli se o body ještě poprat. „Měli jsme sebevědomí a věřili si, že bychom mohli zápas otočit, ale nepovedlo se. Teď máme před sebou Liberec a ten musíme porazit,“ řekl hráč. Ani hosté nebrali utkání nijak prestižně. Vzájemná bilance patnácti utkání bez porážky je pro všechny minulost. V probíhající sezoně se hraje o nové extraligové body. „Nějaká série? To vůbec ne. Trenéři nás drželi na uzdě. Přijeli jsme na jih Čech jako ke každému jinému zápasu a chtěli uhrát vítězství. Bohužel se to nepovedlo,“ litoval na závěr další hráč mezi extraligový střelec.