MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
15.11.2004, Milan Dvořák

CEB - HAV 5:1 - Úspěšně složený reparát

Jihočeši nastoupili do zápasu s úmyslem odčinit předchozí domácí porážku s Ústeckými Lvy a to se také bez problémů povedlo. Hlavním hrdinou utkání hraného ve vlažném tempu byl obránce Radek Martínek, který se hned třikrát radoval ze vstřelené branky a zkompletoval tak svůj první hattrick v životě.
Domácí vlétli do zápasu jako uragán, brankář Vrba musel řešit první závažnou situaci už po necelé minutě, když se na něj řítila dvojice Musil - Bělohlav. Fanoušci přesto nečekali na rozsvícení červeného světla za Vrbovo brankou dlouho. Po třech minutách se dostal k dorážce Jindrovy střely Martínek a nastartoval tak budějovický brankostroj. Obránce se zámořskými zkušenostmi se ještě radoval z první branky, když brankář Vrba podruhé zaváhal, nezachytil Prospalovu střelu, a jen bezmocně sledoval jak jej Martínek překonává podruhé. Havířovští byli rychle inkasovanými brankami jako opaření a vzápětí dostali další tvrdý kontr. Rozhozeným obráncům ujela dvojice Kotaška - Musil a po sérii přihrávek skóroval Musil do odkryté klece. Trojice inkasovaných branek v rozmezí jedné jediné minuty vyhnala nešťastného Vrbu na střídačku, místo něj si stoupl do brankoviště Robert Slipčenko. Hosté se však nehodlali vzdát bez boje, i když se proti domácím obráncům (hrajícím s vědomím, že o osudu utkání už je rozhodnuto) jen těžko prosazovali. V desáté minutě zachytil Chábera neuvěřitelnou šanci Sedláka i následnou dorážku osamoceného Voláka. Z panterů se stala rázem koťátka a v dalším průběhu zápasu si vypracovali jen pár šancí. Naopak domácí útočili jako o život (což nebylo vzhledem k statické obraně hostí nic těžkého). Slipčenko musel zasahovat proti několika nebezpečným ranám Martínka, pěknou střelou se blýskl i Šimánek, závěr první třetiny obstarala Sailerova bomba.

Do druhé části hry vstoupili lépe hosté. Po třech minutách ujel aktivní Říha, jeho střelu zápěstím ale vykopl Chábera pravým betonem. To zřejmě nabudilo domácí střelce ke zvýšené aktivitě, usadili se v útočném pásmu, a po obléhání hostující branky dostal kotouč za Slipčenkova záda Šimánek. Velkou zásluhu na vstřelení branky měl Kotaška, jehož precizní přihrávka měla doslova "oči". Hned po vhazování se dral do šance Květoň, objel branku, ale byl v rozhodujícím okamžiku zezadu sražen. Za zmínku stojí i jedovatý pokus Roba, proti němuž Slipčenko ani nestihl zakročit. Do statistiky střelců se mohli zapsat také Prospal a potřetí i Martínek, hostující brankář byl však pozorný a zejména díky němu neprohráli havířovští hráči dvouciferným rozdílem. Jihočeským fanouškům zatrnulo při akci dvojice Dibelka - Prokop. Druhý jmenovaný byl sám před odkrytou bránou, nervozitou svázané ruce ale poslaly kotouč jen do náruče domácího gólmana. Jako blesk z čistého nebe poté přišla jediná branka hostujícího celku. Ve vlastním oslabení ujela dvojice hráčů, Volák Cháberu ještě nepřekonal, k odraženému puku se dostal jako první Šefčík a snížil na rozdíl tří branek. V této fázi zápasu se prezentoval zajímavou hrou Říha, hráč bez zájmu o bránění, ale naopak bedlivě číhající na útočné modré čáře na přihrávku.

Třetí část hry přinesla další bleskovou branku. Martínek předvedl před brankovištěm efektní kličku a v pádu poslal kotouč po ledě za záda ležícího obránce i bezmocného Slipčenka. Tímto krásným momentem dovršil řízný obránce svůj hattrick a získal si tiché ovace velmi prořídlých tribun. Chvilku poté havířovským hráčům znovu zatrnulo, to když Květoň napálil střelou zápěstím pravou tyčku. Útoky domácích se valily na Slipčenka vlna za vlnou, mladý brankář byl však jako betonová hráz. Vylámali si na něm zuby postupně Hřebejk, Macháček, kanonýr Prospal, i agilní Květoň. Dvě minuty před koncem zápasu mohl ještě snížit Sikora, ale ani on nedokázal protrhnout střeleckou smůlu celého týmu. Na Sikoru zívala odkrytá branka i se sedícím brankářem Cháberou, hostující útočník však kotouč odevzdal střelou, za jakou by se měl stydět i v kategorii žáčků.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistent
3:18 Martínek
3:59 Martínek Prospal
4:18 Musil Kotaška Bělohlav
24:53 Šimánek Kotaška Bělohlav
36:03 Šefčík Volák
40:53 Martínek Prospal Jindra
Střely na branku
České
Budějovice
Havířov
Martínek8
Bělohlav4
Jindra3
Prospal3
Sailer3
Havelka3
Květoň3
Hřebejk3
Rob2
Musil2
Štraub2
Kotaška2
Kolda2
Šimánek2
Macháček2
Dvořák1
Kropáč1
CELKEM43
Říha4
Sedlák3
Zdeněk3
Volák2
Mikšan2
Šefčík2
Prokop2
Zátopek1
Sikora1
Dibelka1
CELKEM21
Statistika vhazování
České
Budějovice
Havířov
Rob3/3 - 100%
Sailer1/1 - 100%
Prospal14/21 - 67%
Musil10/15 - 67%
Bělohlav4/6 - 67%
Havelka3/6 - 50%
Štraub5/12 - 42%
Květoň1/4 - 25%
Hřebejk0/1 - 0%
CELKEM41/69 - 59%
Sikora1/1 - 100%
Žůrek2/3 - 67%
Říha13/32 - 41%
Sprušil3/8 - 38%
Seman7/19 - 37%
Volák2/6 - 33%
CELKEM28/69 - 41%
Nejlepší hráči
České
Budějovice
Havířov
RADEK MARTÍNEK
Ivo Kotaška
Štěpán Hřebejk
LUKÁŠ ŘÍHA
Robert Slipčenko
Karel Šefčík

Ohlasy po zápasu
Josef Jandač (HC České Budějovice): Po zápase s Ústím jsme měli trochu výhrady ke hře mužstva. Do dnešního zápasu jsme nastoupili kompaktněji, i díky tomu, že se vrátili kluci z nároďáku. Utkání jsme rozhodli hned na úvod, což je samozřejmě dobře, ale mrzí mě, že hráči poté některé sitace vypouštěli. Mohli jsme dát více gólů, ale spíš jsme si hráli, než abychom stříleli.

Jiří Režnar (Havířov): Budějovice byli jasně lepším mužstvem, my jsme nepodchytili začátek zápasu, kdy na nás domácí vyrukovali s velkým tlakem a vstřelili rychlé tři branky. Poté bylo o osudu zápasu rozhodnuto. Hrálo za nás mnoho mladých hráčů, kteří asi nezvládli situaci psychicky. Byli asi nervózní z toho, že hrají proti hráčům z NHL, bez respektu jsme hráli až druhou polovinu zápasu.

Sociální sítě

50. narozeniny slaví Arpád Györi. V ČB 6 sezon, 196 zápasů, v nichž zaznamenal 29 gólů (3 v přesilovce, 3 vítězné, 2 remízové),...

Dva zápasy Motoru byly kvůli onemocnění v kádru soupeřů odloženy. Další utkání tak sehrajeme až v úterý na ledě Plzně. Jak si tým...

Nové nařízení omezuje vstup do arény na 1000 osob. Klub je tak nucen oznámit před zápasem ty sektory, které budou mít na utkání...

Před 50 lety skončila nejdelší série zápasů Motoru bez porážky. Mezi 12. 2. 1969 a 25. 9. 1970 nepoznal náš klub 37 duelů v řadě...