20.12.2023, Václav Plachta

CEB - OLO 4:0 - Vánoční utkání si Motor zpříjemnil tříbodovým vítězstvím!

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Středeční utkání s Olomoucí, věnované centru Arpida, zvládli svěřenci Ladislava Čiháka na výbornou a po vítězství 4:0 si Motor připsal další tři body do tabulky. O vítězství rozhodly hlavně povedené úvodní a závěrečné minuty první periody, ve kterých se domácí dvakrát prosadili. Tento náskok nakonec Jihočeši dokázali nejen ubránit v dlouhém oslabení ve druhé třetině, ale následně i v samotném závěru utkání dvojnásobně navýšit.

Kdo se opozdil u vánočního punče na nedalekém náměstí a nestihl úvodní minuty utkání, mohl pouze litovat. Už po minutě hry byl za podrážení vyloučen olomoucký Navrátil a nabídnuté přesilovky se Jihočeši zhostili dokonale. Harris posunul na modrou čáru osamocenému Janu Štencelovi, který potáhl kotouč a utaženou střelou poslal Motor již ve třetí minutě do vedení. Rychlá úvodní branka odstartovala plejádu domácích šancí, přičemž v jedné z nich se objevil i Matěj Toman, který využil Koláčkovy clony před Branislavem Konrádem. Hostující brankář si ale poradil jak s jeho střelou, tak i s dalšími pokusy domácích hráčů. Úvodní těžké minuty hosté nakonec přečkali pouze s jednobrankovou ztrátou a následně si, díky zlepšené aktivitě, vybojovala Mora i svojí první početní výhodu. Dominik Hrachovina ale nemusel ve svém brankovišti řešit žádnou nebezpečnější situaci. Hra se tak opět přesunula na druhou stranu kluziště a minutu a půl před koncem první třetiny rozradostnil Budvar arénu podruhé v utkání Milan Gulaš. Kapitán Jihočechů se nejprve zbavil u mantinelu olomouckého protihráče a následně nechytatelně zavěsil i za bezmocně ležícího Konráda. Závěr první periody ještě okořenila hned trojice hostujících vyloučení, které tak nabízeli Jihočechům hned v úvodu prostřední části početní výhodu pěti proti třem.

Jenže dvouminutových trestů neubývalo a po usednutí Jana Ordoše na trestnou lavici se domácí museli spokojit pouze s početní výhodou o jednoho muže. V ní předvedl svojí tvrdou ránu Milan Gulaš, ale do letícího projektilu obětavě nastavil své tělo obránce Adam Rutar, a tak brankář Konrád nemusel zasahovat. To na druhé straně musel, při hře po čtyřech hráčích na obou stranách, Hrachovina zastavovat svým betonem ránu Roka Macucha, který využil ztráty kotouče v podání českobudějovického Kubíka. Ve 32. minutě se do šance probojovával Josef Koláček, který se při snaze skórovat srazil na brankovišti s olomouckým brankářem. Branislav Konrád ale po chvilkovém odpočinku mohl nadále v utkání pokračovat. To už se ale ve 34. minutě nedalo říct o Michalu Gulaši. Českobudějovický obránce totiž za svůj zákrok na Silvestera Kuska obdržel od rozhodčích trest do konce utkání a Hanáky tak čekala dlouhá pětiminutová přesilovka. Stěžejní úsek utkání ale zvládli svěřenci Ladislava Čiháka, i s přidanou porcí štěstí, více než znamenitě a pozorný Hrachovina si připsal několik skvělých zákroků. Dvoubrankové vedení nakonec přečkalo i v závěru prostřední části, ve které, při další početní výhodě, nebezpečně pálil Gulaš se Štencelem. Oba pokusy českobudějovickým hráčů ale skončily nad brankou Olomouce.

Začátek třetí třetiny tak doprovodila dohrávaná minuta českobudějovické přesilovky, kterou ale domácí hráči nedokázali, stejně jako ve druhé třetině, přetavit ve skórování třetí branky. Olomouc se snažila s nepříznivým výsledkem jakkoliv pohnout do příznivějších vod, ale řada nepřesností na jedné, či druhé straně, přinesla spíše opadnutí tempa, než jeho vyvrcholení. V 51. minutě tak přišla definitivní pojistka tříbodového vítězství Jihočechů. Vyloučení Adama Rutara totiž hned po třech vteřinách potrestal Pavel Pýcha, jehož dělovka se bezprostředně po vhazování zastavila až za zády Konráda. Slovenský brankář si pak sice čtyři minuty před koncem smlsnul na samostatném úniku Jana Ordoše, ale šlo pouze o malý úspěch v porovnání s výsledkem utkání. Hanáci totiž ještě zkusili při vyloučení Přikryla své štěstí se šesti hráči v poli, ale do odkryté klece se necelé tři minuty před koncem trefil Jáchym Kondelík. Motor tak nakonec dokráčel k vítězství 4:0 a připsal si další důležité tři body do velice vyrovnané tabulky Tipsport extraligy.

Jiří Hanzlík (Motor): My jsme samozřejmě rádi za tři body. Ten zápas po reprezentační přestávce není nikdy jednoduchý a pozitivní dnes bylo, že jsme si pomohli v přesilovkách. Dokážeme ale hrát lépe a to hlavně s kotoučem. To si myslím, že dnes nebylo podle našich představ. Pozitiva ale za to vítězství dnes jednoznačně převažují.

Jan Tomajko (Olomouc): Utkání jsme nezačali vůbec dobře a hned ve druhé minutě jsme inkasovali. Budějovice byly v první třetině prakticky všude dřív. My jsme se do do toho celý zápas nedostali. Jediné, co jsme dneska hráli chvilkama dobře, bylo oslabení, kterých ale bylo až zbytečně mnoho. Nás to pak stojí spoustu sil, které nemáme do útoku. Domácí vyhráli zcela zaslouženě a my se musíme poučit.