26.01.2024, Roman Kokoš

CEB - SPA 5:3 - Motor předvedl proti Spartě dokonalý obrat

Možná nejlepší zápas v novém roce viděli v pátek fanoušci Motoru. Jejich hrdinové po nepovedené první třetině otočili skóre a dovedli zápas k vítězství 5:3. Vítězný gól vstřelil Milan Gulaš. Druhý hattrick v extralize si připsal Jan Ordoš. Motor porazil Spartu poprvé od play-off 2022.

Stejně jako v minulém zápase došlo na soupisce Motoru k jedné změně. Dominik Simon, střelec jedné branky proti Pardubicím, vypadl ze sestavy, kde ho nahradil Martin Hanzl. Další podobnost s předchozím utkáním nabídl jeho samotný vývoj. Jáchym Kondelík sice vyhrál první vhazování zápasu, ale soupeř rychle otočil hru, a tak se Filip Chlapík objevil nepokrytý před Hrachovinou. Svoji šanci sice neproměnil, ale Jan Buchtele měl po dojetí odraženého puku snadnou práci a po čtrnácti odehraných sekundách otevřel skóre. Vyrovnat mohl v dobré formě hrající Martin Beránek, ale zblízka trefil pouze tyčku. Téměř okamžitě mohl na druhé straně odpovědět Sobotka ve stoprocentní šanci. Hrachovina proti němu předvedl skvělý zákrok. Byl to tedy až David Němeček, který si vedle trestu posléze připsal i gól a zvýšil na 2:0 pro hosty. Ti v tu chvíli kontrolovali vývoj. Domácí mohli být rádi, že následuje přestávka. Po ní se na ledě Budvar arény začaly dít věci.

Druhou třetinu totiž Budějovice rozehrály v pokračující přesilovce. Ta byla brzy znásobená po faulu Kempného. Vhazovalo se tak v útočném pásmu, kde dobře postavený Jan Ordoš dorazil střelu Kubíka a snížil. To vše se stalo během pouhých osmnácti sekund od zahájení druhé periody. Opozdilci tak přišli o druhý gól večera. Ti největší pak i o ten třetí. V pokračující přesilovce zůstala i těsně po jejím skončení na ledě druhá formace Motoru a Brant Harris vyrovnal, když se patrně inspiroval pardubickým Hykou a tečoval nahození Ondřeje Kachyni. Stejný hráč mohl dokonat obrat, ale Josef Kořenář se proti jeho pokusu stihl přemístit.

Poprvé v zápase pak dostala možnost přesilovky i Sparta. Početní výhodu rychle využila díky Filipu Chlapíkovi, který prostřelil obranu Motoru a vrátil vedení na hostující stranu. Jihočeši se po chvíli oklepali a znovu se hnali za vyrovnáním. Jan Ordoš svým důrazem dotlačil puk za brankovou čáru. Další primární asistenci v sezóně si na tomto gólu připsal Jáchym Kondelík. Situace však nebyla na první pohled jednoznačná, a tak bylo k velké radosti většiny hlediště znovu vyrovnáno až po přezkoumání situace na videu. Ve zbývajícím čase druhé třetiny Forman v úniku nevyzrál na Hrachovinu a Kondelík trefil další tyčku za zády brankáře Kořenáře. Budějovičtí tak zvládli během druhé třetiny dvakrát vyrovnat.

Motor ve třetí třetině dohrával bez obránce Pýchy, který musel po zákroku Sobotky ze zápasu odstoupit. Z počátku to spíše vypadalo, že se bude z dalšího gólu radovat Sparta. Ovšem Petr Hauser trefil svým ostrým pokusem pouze tyčku. Rozhodující situace zápasu přišla, když se puk v obranném pásmu dostal až k Milanu Gulašovi a ten přes celé hřiště prokázal obrovskou vůli dosáhnout rozdílové branky. Motor díky jeho trefě poprvé v zápase vedl. Do jeho konce zbývalo necelých dvanáct minut. Jihočeši posíleni zkušenostmi z předchozího duelu si tentokrát počínali o mnoho lépe. Ustáli těžkou pasáž pět minut před koncem i situaci, kdy hosté hráli bez brankáře na riziko. To potrestal trefou do prázdné branky Jan Ordoš, jenž tím dosáhl druhého hattricku v nejvyšší soutěži.

Jiří Hanzlík (asistent trenéra, Motor): „Poznamenal nás rychle inkasovaný gól. V první třetině jsme vůbec nestačili intenzitě hry Sparty a byli jsme rádi, že byl stav pouze 0:2. Zlomovým momentem bylo, že se nám rychle podařilo dát ve druhé třetiny dva vyrovnávací góly. Naše hra se zlepšila a po dlouhé době jsem viděl na hráčích chuť prát se v soubojích tak, jak si představujeme. Druhá třetina byla z naší strany velice dobrá. Ve třetí třetině měla Sparta silnou desetiminutovku a rozhodla individuální akce Milana Gulaše, Bojovností jsme si v závěru došli pro tři body.“

Pavel Gross (hlavní trenér, Sparta): „Gratuluji soupeři k vítězství. Začali jsme velmi dobře, dali jsme gól hned z prvního střídání a začátek utkání se nám povedl po dlouhé době a solidně jsme zvládli první třetinu. Ve druhé jsme ale udělali zbytečný faul, šli jsme do tří a vrátili soupeře do hry. Celou druhou třetinu jsme tahali za kratší konec. Soupeř vyrovnal na 3:3 a začínalo se zase od nuly. Deset minut třetí třetiny jsme zvládli slušně, ale pak rozhodla individuální akce, kdy domácí hráč jede od vlastní modré čáry. To se prostě nemůže stát.“